Dzidzianna Solska

Polish oracle
The basics

Quick Facts

IntroPolish oracle
A.K.A.Zdzisława Anna Solska
A.K.A.Zdzisława Anna Solska
PlacesPoland
wasOracle
Work fieldReligion
Gender
Female
Birth1929
Death15 January 2017 (aged 88 years)
The details

Biography

Dzidzianna Solska, właściwie Zdzisława Anna Solska (ur. 1929, zm. 15 stycznia 2017 w Krakowie) – krakowska wróżka, modelka, cyrkówka oraz aktorka.

Kariera wróżbiarska

Wróżka Dzidzianna wróżyła od lat 80. XX wieku mieszkańcom miasta i turystom, przesiadując w niszy w Sukiennicach od strony ulicy Brackiej na Rynku Głównym w Krakowie. Zazwyczaj do wróżenia używała kart do gry. Zawsze nosiła kolorowe kreacje, była ufryzowana, a na palcach rąk miała liczne okazałe pierścionki. Mieszkała przy ulicy Gromadzkiej w dzielnicy Podgórze.

Była jedną z czterech współczesnych kobiet zajmujących się wróżbiarstwem, które zostały przedstawione w filmie dokumentalnym pod tytułem Wróżki, zrealizowanym przez TVN Style.

Kariera artystyczna

Zanim poświęciła się wróżbiarstwu, była modelką. Przez ponad 20 lat pozowała studentom malarstwa, rzeźby i grafiki na ASP. Według Czesława Dźwigaja zapisała się w pamięci wielu pokoleń wykładowców i studentów ASP. Jan Tutaj wspominał, że pod nieobecność profesora pozwalała sobie korygować prace studentów.

Była statystką w filmach Noce i dnie, Trzeba zabić tę miłość, Sanatorium pod Klepsydrą i Przygodach dobrego wojaka Szwejka. Występowała w zakopiańskim teatrze im. Witkacego.

Śmierć i upamiętnienie

Zmarła w wieku 88 lat. Jej pogrzeb odbył się 18 stycznia 2017 roku w Hyżnem. Jej grób znajduje się na Starym Cmentarzu tuż obok kościoła NMP w Hyżnem. Ciało zostało złożone pod kapliczką cmentarną, obok jest tablica upamiętniająca, na której jest zapis imienia Zdzisława.

Wśród mieszkańców Krakowa pojawiła się idea upamiętnienia wróżki. Zgłoszony projekt umieszczenia ławeczki w niszy Sukiennic, gdzie wróżka Dzidzianna przepowiadała przyszłość, został odrzucony.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 03 Dec 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.