Dmytro Majiwskyj

The basics

Quick Facts

PlacesCzech Republic Ukraine
wasSoldier Military personnel Politician
Work fieldMilitary Politics
Gender
Male
Birth8 November 1914, Reklinets, Sokal Raion, Lviv Oblast, Ukraine
Death19 December 1945Czech Republic (aged 31 years)
Star signScorpio
Politics:Organization Of Ukrainian Nationalists
The details

Biography

Dmytro Majiwski ps. Kosar, Sonar, Taras, Majczenko, Kryha (ur. 8 listopada 1914 w Reklińcu koło Żółkwi, zm. 19 grudnia 1945) – ukraiński działacz nacjonalistyczny, członek Prowodu i Biura Prowodu OUN-B.

Syn nauczyciela. Ukończył gimnazjum oraz kursy handlu, pracował w ukraińskiej spółdzielczości. Z powodów politycznych został usunięty z seminarium nauczycielskiego w Sokalu, ukończył podobne seminarium w Rudniku nad Sanem.

Do Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów należał od 1933, w 1934 został skazany na 10 lat więzienia za działalność antypaństwową. Uwolniony po wybuchu II wojny światowej. Był powiatowym przewodniczącym OUN w Żółkwi, okręgowym przewodniczącym OUN na Chełmszczyźnie (1939–1940), następnie okręgowym przewodniczącym OUN w Sokalu (1940–1941). Był w 1939 uczestnikiem II Wielkiego Zjazdu OUN.

W marcu 1940 został ciężko ranny w okolicach Żółkwi. Był członkiem grupy marszowej OUN i członkiem Krajowego Prowodu OUN na Kijowszczyźnie (na stanowisku zastępcy przewodniczącego). Po likwidacji przez hitlerowców rządu Stećki zszedł do podziemia. 20 listopada 1942 we Lwowie trafił w zasadzkę gestapo. W strzelaninie zastrzelił dwóch gestapowców, sam również odniósł rany, ale udało mu się uciec.

Był głównym redaktorem organu OUN-B „Ideja i czyn”. Od kwietnia 1943 był jednym z 3 członków kolegialnego Biura Prowodu OUN-B (razem z Romanem Szuchewyczem i Zinowijem Matłą).

W grudniu 1945 wraz z Dmytrem Hrycajem wyruszył na spotkanie ze Stepanem Banderą w Bawarii, jednak na granicy czechosłowacko-niemieckiej wpadli w zasadzkę, i Majiwśkyj zastrzelił się, aby uniknąć aresztowania.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 04 Oct 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.