Dimitar Vekilov

Bulgarian revolutionary
The basics

Quick Facts

IntroBulgarian revolutionary
PlacesBulgaria
wasRevolutionary
Work fieldActivism Military
Gender
Male
Birth1856, Koprivshtitsa, Koprivshtitsa Municipality, Sofia Province, Bulgaria
Death1895Peshtera, Peshtera Municipality, Pazardzhik Province, Bulgaria (aged 39 years)
Family
Siblings:Evlampiya Vekilova
The details

Biography

Родната къща на Евлампия и Димитър Векилови

Димитър Стоев Векилов е български революционер от село Копривщица. Участник е в четата на Христо Ботев войвода и в боевете на връх Шипка по време на Освободителната война. По-малък брат е на Евлампия Векилова, ушила главното бойно знаме на копривщенските въстаници от 1876 година.

Дядото на Димитър е бил векилин, т.е. пълномощник на населението пред турските власти, и оттам идва фамилното име на рода. Бащата на Димитър при пътуване до Филибе е ранен след падане от коня си, при което ослепява. През всичките двадесет и пет години и след инцидента семейството се издържа от Евлампия, учителствала в Русе, Враца, Силистра и Копривщица.

Когато сестрата работи в Русе, взима Димитър при себе си и му помага да отвори бакалница, за да може да се препитава. Там революционно настроената учителка го свързва с просветителски и революционни кръгове на българите. В годините между 1874 и 1875 Димитър Векилов минава в Румъния и живее нелекия живот с хъшовете.

Като редови четник преминава с градинарите на Христо Ботев Дунава, но след последвалия разгром и смъртта на войводата заедно с групата около Никола Войновски се отделя по пътя заедно други трима оцелели четници. Години по-късно във връзка с издаването на поборническо свидетелство за Димитър неговият брат по съдба Спас Соколов пише, че копривщенецът е заловен с негов другар и е откаран в Пирдоп. Свидетелствата на Георги Тахов казват, че Димитър е закаран в Златица, откъдето успява да избяга. Трети разкази по този повод са тези на Атанас Свещаров, според когото той се отделил от другите и се е укрил в Копривщица. Според приетите за най-достоверни сведения на неговия внук Йоаким Луков Средков заедно с други двама Димитър научава, че са предадени от овчари. Под угрозата от съдебен процес и евентуално обесване другарите бягат, а Димитър се укрива в родния си дом.

Изпитанията в живота на Димитър Векилов не приключват с тези премеждия. Заловен и подложен на тежки изтезания с нажежени вериги на врата му и оскубани мустаци, успява една нощ да се измъкне и е прибран в тежко състояние от сестра му Евлампия. Тя го крие четири месеца през деня на тавана на къщата, а през нощта – в мазето. Цери го с лечебни мехлеми и налага раните му с пресни животински кожи, без дори да съобщи на другите сестри, че брат им си е у дома.

След излекуването Димитър е изпратен в Пловдив за по-сигурно, но това е илюзия на голямата сестра. Димитър Векилов незабавно се записва в Българското опълчение, с което взима участие в битките на връх Шипка.

След Освобождението се заселва в Пещера, взима си жена, а родената си дъщеря нарича Евлампия.

Източници

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jan 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.