Dawid Byczkowski

The basics

Quick Facts

PlacesUkraine
wasCleric Deacon Priest Presbyter
Work fieldReligion
Gender
Male
Birth1874
Death1937Ostroh, Ukraine (aged 63 years)
The details

Biography

Dawid Byczkowski (ur. 1874, zm. 1937) – duchowny prawosławny, protoprezbiter.

Urodził się w 1874 r. w rodzinie duchownego prawosławnego w wiosce Pogorielec (Pogorzelec) w ówczesnym ujeździe dubieńskim. Ukończył szkołę duchowną w Klewaniu i prawosławne seminarium duchowne w Krzemieńcu. Następnie wstąpił do Petersburskiej Akademii Duchownej, którą ukończył w 1891 r. ze stopniem kandydata teologii. Studiował także pedagogikę.

Wieloletni wykładowca historii w Żeńskim Studium Brackim im. Błudowych w Ostrogu. Członek Ostrogskiego Bractwa Św. Cyryla i Metodego, wybitnie rusyfikacyjnej placówki religijno-oświatowej na Wołyniu. Pracował w środowisku ówczesnych rosyjskich pedagogów przesiąkniętych wolnomyślicielstwem, indyferentyzmem i liberalizmem. Z czasem został ostatnim proboszczem cerkwi brackiej pw. Św. Cyryla i Metodego w Ostrogu (dawny kościół oo. kapucynów). Jako obrońca prawosławia i jego stanu posiadania, bezskutecznie przeciwstawiał się zwrotowi tej świątyni katolikom. Pisał w tej sprawie w prasie prawosławnej, wiele uwagi poświęciła mu także polska prasa. Zmarł w 1937 r. w ubóstwie. Pochowany został na Cmentarzu Brackim w Ostrogu.

Bibliografia

  • Ks. Dawid Byczkowski, „Wyjaśnienie”, [w:] „Ziemia Wołyńska” (Równe) nr 14 (95) z kwietnia 1930 r.
  • Віталій Бондарчук, Ярослава Бондарчук. “Історія храму св. Федора Острозького”. – Острог, 2007.
  • К.Н. “Печальная Исторія (Попытка ликвидціи имущества Острожскаго Правосланаго Братсва” // “Воскресное Чтеніе” (Варшава) № 13 от 30 марта 1930 г.
  • “Острог на Волыни” // “Наша Жизнь” № 236 от 13 августа 1929 г.
  • Ostrożanin, „Prawda o cerkwi w Ostrogu”, [w:] „Polska” (Warszawa) nr z 2 kwietnia 1930 r.
  • П.В. “†Протоыерей Давидъ Бычковскій” // “Слово” (Варшава) № 14 (399) от 4 апреля 1937 г.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Feb 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.