Danuta Rossman

Polish journalist
The basics

Quick Facts

IntroPolish journalist
PlacesPoland
wasJournalist
Work fieldJournalism
Birth1 October 1922
Death28 September 2018 (aged 96 years)
Star signLibra
The details

Biography

Grób Danuty Rossman na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie

Danuta Rossman lub Danuta Zdanowicz-Rossman z domu Zdanowicz (ur. 2 września 1922, zm. 28 września 2018) – uczestniczka konspiracji niepodległościowej w czasie II wojny światowej, harcerka Szarych Szeregów, harcmistrzyni.

Życiorys

Przed wojną uczęszczała do Gimnazjum i Liceum Królowej Jadwigi w Warszawie. Od 1935 należała do harcerstwa, do działającej przy tej szkole „Błękitnej Czternastki” – 14 Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej.

Wybuch II wojny światowej zastał ją w Olesinku koło Góry Kalwarii, po powrocie do Warszawy zgłosiła się 7 września 1939 do służby sanitarnej podczas obrony stolicy. W czasie okupacji niemieckiej naukę kontynuowała na tajnych kompletach, uzyskując maturę, a następnie studiując na Wolnej Wszechnicy.

Działała w konspiracyjnej organizacji małego sabotażu „Wawer”, a następnie w Szarych Szeregach. Przyjaźniła się między innymi z Aleksym Dawidowskim „Alkiem” i jego siostrą Marylą, Janem Bytnarem „Rudym” oraz drużynową „Błękitnej Czternastki”, Anną Zawadzką. Była łączniczką Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka”, brata Anny. Po Akcji pod Arsenałem i zatrzymaniu w trakcie niej Huberta Lenka, następnego dnia zostali aresztowani przez gestapo ojciec i brat Danuty, mimo iż ona sama nie brała udziału w akcji.

W czasie powstania warszawskiego była komendantką oddziału kobiet w Batalionie „Iwo”. Po upadku powstania trafiła do obozu jenieckiego w Sandbostel. Po wyzwoleniu trafiła do Maczkowa (niem. Haren), gdzie wzięła ślub z Janem Rossmanem ps. „Kuna” – wcześniej członkiem Głównej Kwatery Szarych Szeregów, jednym z komendantów Chorągwi Warszawskiej ZHP.

Była autorką wydanej pod nazwiskiem Danuta Zdanowicz-Rossman książki pt. Pamiętnik Niemcy, 1945 rok (Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków, 2016; ​ISBN 978-83-809-5120-4​).

Odznaczenia

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2018)

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 03 Jan 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.