Danuta Romana Urbanowicz

Polish actor and painter
The basics

Quick Facts

IntroPolish actor and painter
PlacesPoland
wasActor Painter
Work fieldArts Film, TV, Stage & Radio
Gender
Female
Birth14 June 1926, Vilnius, Vilnius City Municipality, Vilnius County, Lithuania
Death15 March 1989Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland (aged 62 years)
The details

Biography

Danuta Romana Urbanowicz (ur. 14 czerwca 1926 w Wilnie, zm. 15 marca 1989 w Warszawie) – polska aktorka teatralna, w późniejszym okresie życia malarka.

Absolwentka szkoły handlowej w Wilnie. Po 1945 roku wyjechała z Wileńszczyzny. W roku 1949 ukończyła obecną Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (wówczas Państwową Szkołę Dramatyczną). Studiowała pod kierunkiem Aleksandra Zelwerowicza.

W latach 1949-1952 pracowała w warszawskim Teatrze Nowym. Występowała w również na scenach w Białymstoku i Rzeszowie. W 1958 roku otrzymała propozycję grania w stołecznym Teatrze Polskim. Po konflikcie z dyrekcją teatru została zwolniona z pracy z powodu redukcji zatrudnienia. Po interwencji ówczesnego premiera Józefa Cyrankiewicza na krótko została aktorką Teatru Narodowego. Po otrzymaniu wypowiedzenia w roku 1965 przeniosła się do Opola. Jednocześnie procesowała się w sądzie o przywrócenie do pracy w Teatrze Narodowym. W tym czasie pisała skargi do Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz do Przewodniczącego Rady Państwa Edwarda Ochaba.

W 1971 roku Urbanowicz napisała list otwarty do Józefa Cyrankiewicza, który rozesłała do wielu instytucji, w tym do ambasad oraz redakcji zachodnich pism. W wyniku nakazu Prokuratury Wojewódzkiej w Warszawie aktorka została tymczasowo aresztowana, a następnie umieszczona w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Pruszkowie. W 1972 roku została zwolniona ze szpitala. W czasie pobytu w Tworkach Urbanowicz zaczęła malować. Płótna są odzwierciedleniem jej ówczesnych lęków i świadectwem pogłębiającej się choroby psychicznej.

O życiu aktorki powstały dwa filmy dokumentalne oraz audycja radiowa.

Ważniejsze role

  • Lokatorka w Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.
  • Hipolita w Śnie nocy letniej Williama Shakespeare'a.
  • Armanda w Uczonych białogłowach Moliera.
  • Rachel w Weselu Stanisława Wyspiańskiego.
  • Nike spod Termopil w Nocy listopadowej Stanisława Wyspiańskiego.

Bibliografia

  • Barbara Stanisławczyk, Cień w lustrze, „Przegląd Tygodniowy” 1992, nr 12.
  • Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz, Korona Twórcza, „Tydzień Polski”, styczeń 1990.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.