Dame Popov

The basics

Quick Facts

A.K.A.Дамян Попиванов
A.K.A.Дамян Попиванов
Gender
Male
Birth15 April 1874, Dolneni
Death13 June 1948Prilep (aged 74 years)
The details

Biography

Дамян Попиванов, известен като Даме Попов, е български революционер, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация.

Биография

Роден в 1874 година в прилепското село Долнени, което тогава е в Османската империя. Влиза във ВМОРО и през май 1901 година става четник на Марко Лазаров. След като войводата Лазаров се разболява и заминава в България на лечение през есента на същата година Даме Попов го замества като прилепски войвода. По-късно е заменен е от харамията дядо Андрей Петров до пристигането на Никола Русински в района през есента на 1901 година. След това от 1902 до Младотурската революция в 1908 година е четник на Георги Скрижовски. След възстновяването на революционната организация през 1911 година става четник на Милан Гюрлуков и с нея се включва в Македоно-одринското опълчение при избухването на Балканската война в 1912 година.

След окупацията на Вардарска и Егейска Македония от Сърбия и Гърция Даме Попов се включва с четата си в съпротивата на ВМОРО. Четата му се сражава със сръбски потери при Червената стена.

По време на участието на България в Първата световна война Попов се включва в редовете на Единадесета пехотна македонска дивизия. Попов е командир на Прилепския партизански взвод на Партизанския отряд на Единадесета пехотна македонска дивизия. Частта на Попов се състои от 26 души, 16 са от Прилепско, 2 от Велешко, 5 от Воденско и 2 от Тиквешко, като никой не е напускал Македония. Четата му е формирана в навечерието на Великден 1914 година първоначално от дезертьори от сръбската армия от Прилепско и е оглавена от Атанас Джамов. След нарастването ѝ е поета от Даме Попов. Четата води забележително тричасово сражение над село Заград, като след тричасов бой си пробива път с бомби. След намесата на България във войната е трансформирана във взвод на 11 дивизия. Участва в сражението с англичани и французи при Житолуп край устието на Черна.

След войните Даме Попов емигрира в България. Участва в работата на Илинденската организация.

По време на присъединяването на Вардарска Македония към България през Втората световна война Даме се връща със семейството си в Прилеп, където умира през 1948 г.

Бележки


     Портал „Македония“    
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.