Damaskin Manushev

Bulgarian and Yugoslav photographer
The basics

Quick Facts

IntroBulgarian and Yugoslav photographer
PlacesBulgaria
wasPhotographer
Birth1875
Death1960 (aged 85 years)
The details

Biography

Дамаскин Манушев е български и югославски фотограф и революционер, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация.

Биография

Дамаскин Манушев е роден в 1875 година в град Велес, тогава в Османската империя. По произход семейството му е от Тресонче, но под натиск на албански банди Манушеви се преселват около 1725 - 1730 година във велешкото село Папрадище, а след това в Горно Врановци. В края на 1828 година прадядо му Илия се заселва във Велес с жена си Стана и двамата им сина Мануш и Стоян, тъй като в Горно Врановци настъпва вълна на ислямизация. От дядото на Дамаскин Мануш се оформя големия род Манушеви, а от брат му Стоян - Карастоянови. Дамаскин пътува до Солун, Скопие и София редовно с дядо си и баща си, които са търговци и започва да изучава фотографския занаят. Първо отваря първото фотографско ателие в Скопие, а след това и в родния му Велес. Често пътува до Солун, за да се обучава при известни фотографи. Документира много събития от Велес и околността с фотографската си работа.

Още като младо момче в края на XIX век влиза във ВМОРО и развива революционна дейност в организацията в продължение на 18 години. За революционната си дейност често е арестуван от османските власти и осъждан на смърт. Лежи четири години в Куршумли хан в Скопие за дейността си във ВМОРО. Освободен е в 1912 година при избухването на Балканската война.

Фотографското ателие на Манушеви на главната градска улица във Велес става тясно за развиващия се бизнес, особено след като влиза в него и синът му Любе Манушев, също фотограф. След това семейството отваря второ студио в града близо до площада.

Умира в 1960 година във Велес, тогава във Федеративна народна република Югославия.

Бележки

     Портал „Македония“    
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 01 Dec 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.