Charitina Korotkiewicz

The basics

Quick Facts

PlacesRussia China
wasMilitary personnel
Work fieldMilitary
Gender
Female
Birth5 October 1882, Russia
Death3 October 1904Port Arthur, China (aged 22 years)
Star signLibra
Awards
Cross of St. George 
The details

Biography

Charitina Jewstafjewna Korotkiewicz z d. Wierchozina ros. Харитина Евстафьевна Короткевич (ur. 5 października 1882 we wsi Piestierowo, gubernia tobolska, zm. 3 października 1904 w Port Artur) – żołnierz armii rosyjskiej, jedyna kobieta uczestnicząca w obronie Port Artur w 1904 roku.

Życiorys

Urodziła się w rodzinie chłopskiej we wsi Piestierowo. Straciła matkę w wieku 6 lat. Jej ojciec Jewstafij był staroobrzędowcem-pomorcem i zginął w czasie masakry nad Leną (4 kwietnia 1912).

Mając 15 lat zaczęła pracować w bufecie na stacji kolejowej Barym. Tam poznała Jakowa Korotkiewicza, z którym 27 października 1902 wzięła ślub. Małżeństwo adoptowało osieroconego chińskiego chłopca.

Po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej Jakow Korotkiewicz został powołany jako rezerwista do odbycia służby wojskowej i został skierowany do 13 wschodniosyberyjskiego pułku piechoty. W tym czasie Charitina zajmowała się domem, ale już 27 lutego 1904 przyjechała wraz z dzieckiem w odwiedziny do męża. Kolejna wizyta nie doszła do skutku, bo kobietę zatrzymali żołnierze z posterunku wojskowego w Harbinie. Charitina przebrała się w mundur kolejarski, ostrzygła się po męsku i z początkiem kwietnia dotarła do pułku, w którym służył jej mąż. Kiedy pułk wyruszył w kierunku Qinzhou, Charitina nie chcąc opuszczać męża wstąpiła na ochotnika do armii jako Chariton Korotkiewicz.

6 sierpnia 1904 Jakow Korotkiewicz został ciężko ranny w bitwie i odesłany do szpitala polowego. Charitina dotarła do męża i przez 2 tygodnie opiekowała się nim w szpitalu. Kiedy poczuł się lepiej, wróciła na front. W czasie wrześniowych walk wyróżniła się odwagą, kiedy pod ogniem nieprzyjaciela wynosiła rannych z pola bitwy. Na rozkaz dowódcy 2 batalionu, kapitana Gusakowskiego, Charitina wykonywała zadania gońca, kilkakrotnie uczestnicząc w potyczkach z Japończykami.

3 października 1904 wojska japońskie rozpoczęły zmasowany ostrzał szrapnelami pozycji 13 pułku piechoty. Kapitan Gusakowski przygotował raport o stratach podległych mu oddziałów, z prośbą o posiłki. Raport do sztabu pułku miała dostarczyć Charitina Korotkiewicz. Kiedy opuściła blindaż, przed okopem wybuchł pocisk artyleryjski, który rozerwał ciało kobiety. Została pochowana z honorami wojskowymi w Port Artur, we wspólnej mogile. Na wniosek rannego kapitana Gusakowskiego, Charitinę Korotkiewicz odznaczono pośmiertnie za męstwo Krzyżem świętego Jerzego.

Postać Charitiny Korotkiewicz w kulturze

Charitina Korotkiewicz pojawia się na kartach powieści Aleksandra Stiepanowa Port Artur, choć fakty z biografii bohaterki powieści nie zgadzają się z pierwowzorem.

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 30 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.