Bronisław Laliczyński

Polish officer
The basics

Quick Facts

IntroPolish officer
PlacesPoland
wasMilitary officer Soldier Officer
Work fieldMilitary
Gender
Male
Birth14 March 1897
Death18 March 1966 (aged 69 years)
The details

Biography

Bronisław Laliczyński (ur. 14 marca 1897, zm. 18 marca 1966) – oficer piechoty Legionów Polskich, Wojska Polskiego II RP i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, mianowany pułkownikiem przez władze II RP na uchodźstwie, uczestnik walk o niepodległość Polski w I i II wojnie światowej oraz wojnie z bolszewikami.

Życiorys

Urodził się w Konkolnikach w powiecie Rohatyn, w województwie stanisławowskim. Po ukończeniu gimnazjum wstąpił do 4 Pułku Legionów. Brał udział w walkach tej formacji, wkrótce został podoficerem. W okresie od 1 marca do 1 maja 1916, jako aspirant oficerski jest słuchaczem Szkoły Chorążych LP. 15 września 1917 roku na własną prośbę został zwolniony ze służby w Polskim Korpusie Posiłkowym i wcielony do cesarskiej i królewskiej Armii.

W wolnej Polsce wybrał karierę zawodowego wojskowego. Miał opinię energicznego oficera. Posługiwał się płynnie językami: niemieckim i rosyjskim. W okresie międzywojennym pełnił następujące funkcje w Wojsku Polskim dowódcy batalionu w 23 Pułku Piechoty (od czerwca 1919 r.), dowódcy obozu jenieckiego w Biedrusku i komendanta wojskowego w Lublinie. W 1928 pełnił służbę w 9 Pułku Piechoty Legionów w Zamościu, na stanowisku dowódcy III batalionu, detaszowanego w Tomaszowie Lubelskim. Następnie pełnił służbę w Centralnej Szkole Strzelniczej w Toruniu na stanowisku dyrektora nauk. 22 stycznia 1930 zastąpił ppłk. dypl. Mariana Porwita na stanowisku dowódcy Batalionu Szkolnego Korpusu Ochrony Pogranicza, stacjonującego w twierdzy Osowiec. 28 lutego 1930 roku Batalion Szkolny KOP przeformowany został w Centralną Szkołę Podoficerów KOP. 4 lipca 1935 roku zastąpił ppłk. dypl. Henryka Gorgonia na stanowisku zastępcy dowódcy 58 Pułku Piechoty w Poznaniu.

Do marca 1939 roku dowodził 23 Pułkiem Piechoty im. płk. Leopolda Lisa-Kuli we Włodzimierzu. Wiosną 1939 roku zastąpił ppłk. dypl. Zygmunta Berlinga na stanowisku dowódcy 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach.

Był odznaczony trzykrotnie Krzyżem Walecznych oraz Orderem Odrodzenia Polski. Wnioskując o to odznaczenie jego zwierzchnik gen. Jan Kazimierz Kruszewski tak uzasadnił wniosek: "(...) wykazuje niepospolite zalety organizacyjne i kierownicze stawiając szkołę na bardzo wysokim poziomie. Niezwykle dobre rezultaty osiągane przez szkołę są wynikiem jego niestrudzonej pracy i energii (...)"

W wojnie 1939 r. dowodził 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc. Pułk ten walczył nad Wartą na południowym skraju obrony 10 Dywizji Piechoty Armii "Łódź". Natarcie pułku w kierunku Zapolic i Strońska w celu likwidacji przyczółka niemieckiej 17 Dywizji Piechoty zaległo w ogniu silnej artylerii. W odwrocie pułk wybawił z okrążenia w lasach łagiewnickich 30 Pułk Strzelców Kaniowskich i dotarł do twierdzy modlińskiej. Po kapitulacji dostał się do niewoli. Za dowodzenie w walkach wrześniowych został odznaczony krzyżem Virtuti Militari klasy V.

Po wyzwoleniu z obozu jenieckiego służył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Po demobilizacji w 1946 roku zamieszkał w Londynie. Został mianowany pułkownikiem. Aktywnie działał w Kole Czwartaków. Zmarł w Londynie. Jego prochy zostały przywiezione do Polski i spoczywają wśród poległych żołnierzy w 1939 r. na wojskowym cmentarzu w Strońsku nad Wartą.

Awanse

  • chorąży piechoty - 1 maja 1916 i 74. lokatą na liście starszeństwa oficerów Legionów Polskich z dnia 12 kwietnia 1917
  • podporucznik –
  • porucznik piechoty –
  • kapitan piechoty – 3 maja 1922 zweryfikowany ze starszeństwem z 1 czerwca 1919 w korpusie oficerów piechoty
  • major piechoty – 3 maja 1926 ze starszeństwem z 1 lipca 1925 i 46. lokatą w korpusie oficerów piechoty
  • podpułkownik piechoty – 14 grudnia 1931 ze starszeństwem z 1 stycznia 1932 i 19. lokatą w korpusie oficerów piechoty

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari
  • Krzyż Niepodległości
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Walecznych trzykrotnie
  • Złoty Krzyż Zasługi

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.