Bronisława Szczepańska

The basics

Quick Facts

Gender
Female
Death28 August 1996
The details

Biography

Bronisława Stefania Szczepaniec (ur. 18 sierpnia 1903, zm. 28 sierpnia 1996r.) ps. "Wrzos", harcmistrzyni, nauczycielka, członkini Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale pedagogiki, komendantka Hufca harcerek, autorka wierszy i piosenek harcerskich o Ziemi Sądeckiej.

Życie

Bronisława Szczepańcówna urodziła się w Nowym Sączu, w rodzinie kolejarskiej. Ukończyła Szkołę Ludową im. Św. Elżbiety, a następnie Szkołę Wydziałową im. Hoffmanowej. W 1922 zdała maturę w Miejskim Seminarium Nauczycielskim Żeńskim, a w następnym roku ukończyła Państwowy Kurs Wychowania Fizycznego. Podjęła pracę w Prywatnym Gimnazjum Żeńskim i Liceum Ogólnokształcącym Im. Marii Konopnickiej, następnie w Prywatnym Żeńskim Seminarium Nauczycielskim, Prywatnym Gimnazjum Żeńskim im. Emilii Plater, Szkole Przemysłowej Żeńskiej i Koedukacyjnej Szkole Handlowej TSH. W 1935, chcąc studiować, zdała maturę dla eksternistów i rozpoczęła studia z pedagogiki na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czas studiów przerwała II wojna światowa. Po wkroczeniu wojsk hitlerowskich do Nowego Sącza przestały działać szkoły średnie, dlatego wojenną zawieruchę Szczepańcówna spędziła w Mszanie Dolnej, pracując w Żeńskiej Szkole Powszechnej. Była też łączniczką obwodu limanowskiego ZWZ-AK (pseudonim „Wrzos”). Jako humanistka interesowała się kulturą, tradycją i folklorem. Podczas harcerskich wędrówek pisała piosenki. Szczepańcówna jest również autorką opracowań, m.in. „Almanachu regionalnej twórczości literackiej Sądecczyzny”, powieści dla młodzieży „Ozimina”, poematu „Śpiewają dunajcowe fale” i wielu innych. Bronisława Szczepańcówna zmarła 28 sierpnia 1996. Została pochowana z honorami harcerskimi na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu.

Harcerstwo

Najważniejszą częścią życia Bronisławy Szczepańcównej było harcerstwo, z którym związała się w 1919. Gdy miała 16 lat wstąpiła do Pierwszej Żeńskiej Drużyny Skautowej im. Królowej Jadwigi. Była przyboczną hufcowej Hufca Harcerek w Nowym Sączu i reprezentowała hufiec w Zarządzie Koła Przyjaciół Harcerstwa, które między innymi prowadziło prace przygotowawcze do budowy Stanicy Harcerskiej w Kosarzyskach. W lipcu 1925 uzyskała stopień przodownika. Od 1926r. kierowała drużyną starszej Młodzieży Harcerskiej złożoną ze studentek i nauczycielek, która następnie przekształciła się w Zrzeszenie Starszego Harcerstwa. Jako instruktorka ZHP reprezentowała nowosądeckie harcerstwo, m.in. na zlotach we Lwowie, Spale i w Goedele. W 1948. hm. Bronisława Szczepańcówna została zwolniona z harcerstwa z przyczyn politycznych. Nie potrafiła zrezygnować z prawdziwych ideałów harcerskich, w które wierzyła, nie chciała udawać nawet za cenę wykluczenia z ukochanej organizacji. W latach 1949–56 ZHP przestało istnieć. Jego miejsce zajęła Organizacja Harcerska z nową kadrą instruktorską. W 1956. władze oświatowe i partyjne wezwały instruktorów ZHP do podjęcia pracy harcerskiej. Bronisława Szczepańcówna powróciła do służby i w latach 1956–62 pełniła m.in. funkcje zastępcy komendanta hufca, kierownika referatu w komendzie hufca oraz szefa Sztabu służby Ziemi Sądeckiej. Prowadziła kursy dla drużynowych i zastępowych, lustrowała liczne obozy i brała udział w konferencjach programowych.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.