Boryslav Stron'ko

Ukrainian composer
The basics

Quick Facts

IntroUkrainian composer
PlacesUkraine
isMusician Composer
Work fieldMusic
Gender
Male
Birth17 May 1970
Age54 years
Star signTaurus
The details

Biography

Борислав Юрійович Стронько (*17 травня 1970 року) — український композитор, мистецтвознавець, педагог, член Національної Спілки Композиторів України.

Народився у м. Тульчин на Вінниччині. Початкову музичну освіту отримав у ДМШ у м. Ленінакан (нині м.Гюмрі, Вірменія) та м. Кіровабад (нині м. Гянджа, Азербайджан).

Після закінчення в 1988 р. Київської середньої спеціальної музичної школи ім. М. В. Лисенка по класу теорії музики навчався як композитор у Київській державній консерваторії ім. П. І. Чайковського (1988—1993 рр.) в класі проф. Ю.Я.Іщенка.

У 1997 році завершив навчання в аспірантурі при НМАУ ім. П. І. Чайковського. У 2003 р. захистив дисертацію «Статус буттєвого часу в музиці» (науковий керівник проф. В.Г.Москаленко), здобувши науковий ступінь кандидата мистецтвознавства. Працює викладачем у НМАУ ім. П.І.Чайковського та КІМ ім. Р.М.Глієра.

У творчості переважає камерна музика. Характерні пошуки в різних стилях, техніках, притаманних не тільки українській, європейській, але й східній музичній культурі — від бароко та класицизму до новацій ХХ століття, фольклору, джазу. Відкритість різним стилістичним світам, трактування своєї творчості як одного з кроків у напрямку загальномузичного синтезу, ставлення до авангарду як до однієї зі сталих традицій, а не єдино вірного мистецького шляху — визначальні естетичні позиції.

Особливий підхід виявляє композитор у трактуванні певних жанрів. Так, у симфоніях (№ 2, дещо менше — у № 3) відчутне прагнення до синтезу принципів європейського симфонічного мислення з принципами індійської раги та близькосхідного мугаму: тривале занурення в один лад, рух «углиб стану» як мета розвитку. У Другій симфонії («Благословіння печалі») цей синтез здійснено на основі слов'янських фольклорних інтонацій. Частково втілено задум особливих серій творів: 1) серія вокальних творів на вірші різних країн і часів (з них уже написано цикли на вірші старовинних китайських та корейських, українських, російських, грузинських, давньогрецьких поетів); 2) серія дуетних п'єс для однакових інструментів («Прозорі нитки» для 2-х флейт, «Сільські плітки» для 2-х гобоїв, «Дерева майже нерухомі» для 2-х кларнетів).

Серед особливостей музичної мови — використання різних ладогармонічних прийомів: тональності, частіше — вільної атональності, в останнє десятиріччя — модальності, включаючи особливі неоктавні лади. У низці останніх творів використовується специфічна техніка «спотворених відображень» як особливого принципу організації фактури і розвитку музичної думки («Примхливе ехо» для фортепіано і клавесина, «Подібності» для 2-х кларнетів").

Посилання

[1]сторінка на сайті Національної спілки композиторів

твори на YouTube

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 25 Apr 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.