Boris Zbarsky

The basics

Quick Facts

PlacesRussia
wasChemist Scientist Biochemist Politician
Work fieldPolitics Science
Gender
Male
Birth14 July 1885, Kamianets-Podilskyi, Khmelnytskyi Oblast, Ukraine
Death7 October 1954Moscow, Moscow Governorate, Russian Empire, Duchy of Moscow (aged 69 years)
Star signCancer
Family
Children:Lev Zbarsky
Education
University of GenevaGeneva, Canton of Geneva, Switzerland
Saint Petersburg State UniversitySaint Petersburg, Russian Empire, Russia
Employers
I.M. Sechenov First Moscow State Medical UniversityMoscow, Moscow Governorate, Russia
Positions Held
Member of the Russian Constituent Assembly
Awards
Stalin Prize 
Order of Lenin 
Hero of Socialist Labour 
Order of the Red Banner of Labour 
Order of the Badge of Honour 
Medal "For Valiant Labour in the Great Patriotic War 1941–1945" 
Medal "In Commemoration of the 800th Anniversary of Moscow" 
The details

Biography

Бори́с Іллі́ч Зба́рський (Берл Елійович Збарський; 15 (26) липня 1885(18850726), Кам'янець-Подільський — 7 жовтня 1954, Москва) — російський радянський біохімік єврейського походження. Дійсний член Академії медичних наук СРСР (від 1944 року). Герой Соціалістичної Праці (1945).

Біографія

Народився в єврейській сім'ї середнього достатку. Батько, Елій Давидович, служив у київського цукрозаводчика Бродського.

Хлопчика непогано підготували вдома, а коли йому виповнилося вісім років, віддали на навчання до міського училища. Провчившись там два роки, Борис восени 1895 року перевівся до Кам'янець-Подільської класичної гімназії.

1901 року мати повезла сина за кордон: у Відні професор Ейзельберг, а в Берні професор Еміль Теодор Кохер, який невдовзі, 1909 року, став лауреатом Нобелівської премії з медицини, оглянули хлопця з приводу «водянки» в паху, яку вважали ознаками туберкульозу. Після операції, зробленої Кохером, Борис із матір'ю повернувся до рідного міста.

1906 року Збарський склав іспит на атестат зрілості в Кам'янець-Подільській гімназії . Але здобути вищу освіту на теренах Російської імперії євреям було непросто: їх до університетів приймали, але не більше від установленого відсотка. Тому Борис поїхав до Женеви, де вступив на природничий факультет університету. 1908 року він одружився зі студенткою Фанні Зільбергман — уродженкою Кам'янця-Подільського.

Пропуск, виданий професору Борису Збарському на право цілодобово відвідувати мавзолей Леніна

Брав участь у бальзамуванні тіл Володимира Ілліча Леніна (1924), Георгія Димитрова (1949). Був беззмінним директором лабораторії при мавзолеї Леніна.

Ув'язнення та смерть

1950 року був заарештований та звинувачений в тому, що написана ним брошура «Мавзолей Леніна», яку три роки поспіль (у 1944—1946 роках) видавав Політвидав, є політично шкідливою. Збарський хоч і прославляв у ній, як це тоді належало робити, Сталіна та «мудру політику партії», але, згідно з висновком експертів, не відобразив ролі Сталіна в дні Жовтневої революції. Збарського звинуватили ще в тому, що велич завдання бальзамування тіла Леніна він применшив описанням способів бальзамування в стародавньому Єгипті та повідомленням про розтин тіла Леніна. А згадування про те, що мозок Леніна був перевантажений роботою та перевтомлений, визнали наклепом на партію та на Сталіна, які начебто недостатньо піклувалися про вождя.

Крім того, Збарського звинуватили в «підривній роботі проти радянської влади та антирадянській агітації». Його звинуватили, зокрема, і в тому, що в розмові з другом і з дружиною він говорив, що Всеволод Вишневський у п'єсі «Незабутній 1919-й» перебільшив роль Сталіна.

Одним із пунктів звинувачення було те, що на прохання колективу Єврейського театру Збарський відновив понівечене обличчя «американського шпигуна» Соломонf Міхоелса — актора, режисера та директора Єврейського театру (тіло Міхоелса доставили в Москву з Мінська, де його збила вантажівка). А найважчим стало звинувачення в шпигунстві на користь Німеччини.

Збарський перебував у в'язниці майже два роки. Його випустили 30 грудня 1953 року. Невдовзі Збарського реабілітували та відновили в партії. Він не повернувся на роботу в мавзолей, а працював професором на кафедрі біохімії 1-го Московського медичного інституту.

Сили Збарського було підірвано. Йому потрібні були лікування та тривалий відпочинок. 7 жовтня 1954 року прямо на лекції помер від серцевого нападу. Похований в Москві на Новодівичому цвинтарі (дільниця 4, ряд 15, могила 3).

Сім'я

Перша дружина Фанні Миколаївна Зільбергман (1884 — 1971). Син від першого шлюбу Ілля Борисович Збарський також став біохіміком.

Друга дружина Євгенія Борисівна Перельман (1900 — 1985). Діти — Фелікс-Лев, який став художником, і Віктор.

Увічнення пам'яті

17 лютого 1967 року в Кам'янці-Подільському Больничний провулок перейменовано на вулицю Збарського.

Примітки

Література

  • Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1979. — Т. 4 : Електрод — Кантаридин. — 558, [2] с., [34] арк. іл. : іл., портр., карти + 1 арк с. — С. 232.
  • Заслужений діяч науки Б. І. Збарський в Кам'янець-Подільську // Червоний кордон. — 1940. — 3 грудня. — С. 4.
  • Розумовська Н., Зущина Є. Знатний земляк // Червоний кордон. — 1940. — 5 грудня. — С. 4.
  • Збарський Б. Право на освіту // Червоний кордон. — 1940. — 5 грудня. — С. 3.
  • Збарський Б. Тіло В. І. Леніна збережено на довгі роки: Листи наших земляків // Сталінська молодь. — 1941. — 2 березня. — С. 3.
  • Будзей Олег. Борис Збарський: Ім'я на мапі міста // Подолянин. — 2002. — 15 лютого. — С. 4.
  • Завалюнюк О. М., Комарніцький О. Б. Минуле і сучасне Кам'янця-Подільського. — Випуск 1. — Кам'янець-Подільський, 2003. — С. 123—128.
  • Борис Галязимов. В поисках покоя // Уральский следопыт. — 2006. — № 2.
  • Сикора Эдуард. Лица Каменца-Подольского. — Харьков, 2010. — С. 392.

Посилання

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 26 May 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.