Bolesław Jaszkiewicz

The basics

Quick Facts

wasMilitary officer
Work fieldMilitary
Gender
Male
Birth18 January 1918
Death18 May 1946 (aged 28 years)
Star signCapricorn
The details

Biography

Bolesław Jaszkiewicz (ur. 18 stycznia 1918 w Ostrowie, zm. 18 maja 1946) – polski żołnierz, kapitan Batalionów Chłopskich.

Życiorys

Był synem Jana Jaszkiewicza i Jadwigi Michałowskiej. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnym Ostrowie, naukę kontynuował w gimnazjum i liceum ogólnokształcącym w Śremie. W roku 1937 otrzymał świadectwo dojrzałości. Służbę wojskową odbył w 68 pułku piechoty w Gnieźnie. Studia rozpoczął w roku 1938 na wydziale rolniczo-leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. Naukę przerwał jednak wybuch II wojny światowej. Wraz z braćmi działał w przedwojennym ruchu ludowym – Wielkopolskim Związku Młodzieży Wiejskiej.

W czasie kampanii wrześniowej uczestniczył w bitwie nad Bzurą oraz pod Warszawą, gdzie został ranny w nogę. 24 kwietnia 1940 roku, podczas zebrania na Zwoli, działacze Stronnictwa Ludowego, Wielkopolskiego Związku Młodzieży Wiejskiej i Wielkopolskiego Towarzystwa Kółek Rolniczych uzgodnili utworzenie tajnej ludowej organizacji polityczno-wojskowej. W trakcie zebrania Bolesław Jaszkiewicz został mianowany szefem oddziału II rozpoznania i informacji. 20 maja 1941 roku zawarł związek małżeński z Anną Fabisiak.

W sierpniu 1940 roku Centralne Kierownictwo Ruchu Ludowego powołało Chłopską Straż (kryptonim Chłostra) przemianowaną w 1941 roku na Bataliony Chłopskie. Bolesław Jaszkiewicz, pseudonim Sobczak, brał czynny udział w walce zbrojnej z okupantem niemieckim w szeregach Batalionów Chłopskich, pełniąc funkcję obwodowego komendanta w powiecie śremskim, następnie od 1941 roku jako członek Komendy Okręgu X (poznańskiej), a od 1943 roku jako zastępca komendanta Batalionów Chłopskich na ziemie wcielone do Rzeszy i Pogranicza.

30 maja 1944 roku rozkazem Komendy Głównej Batalionów Chłopskich nr 5/Pera został awansowany do stopnia kapitana, a za wybitne zasługi na polu walki podziemnej został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Na tym stanowisku został aresztowany we wrześniu 1944 roku przez Gestapo i osadzony w obozie w Żabikowie. W nocy z 20 na 21 stycznia 1945 roku został wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen.

Według jednej z wersji zaraz po wojnie był widziany przez kolegę w Poznaniu, któremu miał powiedzieć, że wraca do domu, dokąd jednak nigdy nie dotarł. 7 marca 1947 roku decyzją Sądu Grodzkiego w Śremie został uznany za zmarłego. Jako domniemaną datę śmierci przyjęto 18 maja 1946 roku.

Osierocił dwie córki: Jadwigę (2,5 roku) oraz Bożenę (1,5 roku). Żona Anna aż do śmierci w 1993 roku bezskutecznie próbowała wyjaśnić zniknięcie męża.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 12 Sep 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.