Bohdan Chybowski

The basics

Quick Facts

PlacesPoland
Gender
Male
Birth1893
Education
Warsaw University of TechnologyWarsaw, Masovian Voivodeship, Poland
The details

Biography

Bohdan Chybowski, właśc. Łukasz Bohdan Chybowski (ur. 18 października 1893 w Mszczonowie, zm. 30 czerwca 1980 w Warszawie) – polski inżynier w specjalności ogrzewnictwa i wentylacji, autor wielu publikacji branżowych oraz podręcznika, a także projektów technicznych i ekspertyz w zakresie techniki grzewczej.

Życiorys

Bohdan Chybowski był synem Władysława Chybowskiego i Małgorzaty zd. Stępczyńskiej. Po ukończeniu szkoły średniej w 1912 pracował w firmie instalacyjnej Drzewiecki i Jeziorański do 1927 roku. W latach 1927–1935 pracował jako technolog w przedsiębiorstwie Józef Kamler i S-ka. W 1945 założył spółkę Jan Wróblewski i Bohdan Chybowski, którą prowadził do 1949. W międzyczasie w 1939 został zmobilizowany i brał udział w działaniach wojennych w czasie II wojny światowej. Absolwent studiów inżynierskich na Politechnice Warszawskiej, którą ukończył w 1952 roku. W latach 1949–1969 pracował w warszawskim Centralnym Biurze Studiów i Projektów Budownictwa Przemysłowego, które w 1963 r. zmieniło nazwę na Biuro Projektów Budownictwa Przemysłu Chemicznego PROCHEM – obecnie Prochem S.A. W trakcie swojego zatrudnienia Bohdan Chybowski projektował i nadzorował realizację większości projektów realizowanych przez biuro w tym okresie, w tym projekty instalacji sanitarnych obiektów takich jak Fabryka Samochodów Osobowych na Żeraniu, Zakłady Azotowe w Puławach, Zakłady Azotowe w Policach, Petrochemia Płock i in. Był współpracownikiem prof. Witolda Kamlera, z którym wspólnie zrealizowali projekty instalacji rurociągowych w gmachach Opery Warszawskiej i Ministerstwa Komunikacji. Wspólnie wykonali wiele ekspertyz i zasiadali w radach naukowych i technicznych. Zajmował się normalizacją w dziedzinie ogrzewnictwa, w tym współtworzył normy dotyczące centralnego ogrzewania, np. normę PN-B-102:1949. W latach 50. XX w. piastował w Polskim Komitecie Normalizacyjnym stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Ogrzewnictwa i Wentylacji. Działał jako członek zarządu w Kole Ogrzewników Polskiego Zrzeszenia Gazowników, Wodociągowców i Techników Sanitarnych (od 1957 zmieniono nazwę na Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych – PZITS). W organizacji tej piastował m.in. funkcje zastępcy przewodniczącego (1949–1950) i przewodniczącego (1950–1966) oraz wiceprzewodniczącym Zrzeszenia. Był też członkiem Rady PZITS (organu nadzorczego) przez kilka kadencji Sekcji Ogrzewnictwa i Wentylacji. Był autorem publikacji branżowych na łamach czasopism Gaz, Woda i Technika Sanitarna (ISSN 0016-5352) i Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo i Wentylacja (ISSN 0137-3676). Napisał klasyczny podręcznik „Instalacje ciepłej wody użytkowej” wydany dwukrotnie przez Arkady w 1966 i 1973. Po przejściu na emeryturę w 1969 działał aktywnie jako rzeczoznawca Biurze Studiów i Rzeczoznawstwa PZITS. Za swoją działalność był nagrodzony m.in. nagrodą zespołową II stopnia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych. Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, złotymi odznakami honorowymi PZITS i NOT. Został pochowany na cmentarzu powązkowskim w Warszawie (grób kw. 223-III-14).

Bibliografia

  • Chybowski B., Instalacje ciepłej wody użytkowej, Arkady, Warszawa 1974.
  • Chybowski B., Kamler W., Tomaszewski W., Kuchnie żywienia zbiorowego w zakładach zamkniętych: wytyczne do projektowania urządzeń sanitarnych i cieplnych, Biuro Studiów i Projektów Wzorcowych Budownictwa Miejskiego, Warszawa 1955.
  • Kamler W., Chybowski B., Tomaszewski W., Wytyczne projektowania pralni mechanicznych, Biuro Studiów i Projektów Wzorcowych Budownictwa Miejskiego, Warszawa 1954.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 07 Mar 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.