Baruch Praszkier

Działacz syjonistyczny
The basics

Quick Facts

IntroDziałacz syjonistyczny
Gender
Male
Birth1 January 1906
Death18 April 1989 (aged 83 years)
Star signCapricorn
The details

Biography

Baruch Praszkier (heb. ברוך פרשקר, ur. 1 stycznia 1906, zm. 18 kwietnia 1989) – działacz syjonistyczny, członek Judenratu w getcie łódzkim.

Życiorys

Baruch Praszkier był działaczem syjonistycznym – działał w łódzkim oddziale Ichudu, jako członek Judenratu w Ghetto Litzmannstadt zarządzał wydziałami Mieszkalnictwa, Aprowizacji, Budownictwa, Kuchen oraz Biura dla Specjalnych Poruczeń, a także zajmował się organizacją magazynowania i porządkowania odzieży przywożonej do getta. Ponadto prowadził warsztat krawiecki i pralnię, zarządzał cmentarzem, był członkiem zarządu kuchni publicznych getta, naczelnikiem okręgu Marysin, w którym podejmowały naukę żydowskie dzieci i gdzie działał ośrodek rolniczy getta. Podlegające Praszkierowi działy odznaczały się znaczącą produktywnością. Rada Żydów postawiła za cel wysoką produktywność getta, w wyniku decyzji jej przewodniczącego Chaima Rumkowskiego, który zaszczepił w mieszkańcach getta przekonanie, że zapewni ona Żydom jak najdłuższe przetrwanie. Baruch Praszkier odpowiadał również za szkolenie Romów w łódzkim getcie w celu produkcji słomianych butów, a także pomagał nielegalnie organizować leki i pieczywo chorym i głodnym Żydom.

Praszkier był członkiem komisji przygotowującej, na zlecenie Niemców, list osób przeznaczonych do deportacji z getta do obozów zagłady. W ten sposób wspierał członków organizacji syjonistycznych działających w getcie, usuwając ich z list osób wskazanych do deportacji. W sierpniu 1944 większość mieszkańców getta została deportowana do Auschwitz, z wyjątkiem grupy ponad 600 osób, pracujących w fabryce, w tym Barucha Praszkiera oraz jego syna. W październiku 1944 wysłano ich do Niemiec, gdzie miała zostać utworzona fabryka na bazie sprzętu i robotników z getta, lecz ta nie została w porę ukończona. Praszkier został uwolniony wraz z synem w kwietniu 1945 przez Armię Czerwoną i oboje przeżyli Holokaust.

Wiosną 1946 był sądzony przez Ichud za swoje działania w ramach Judenratu. Został ostatecznie uniewinniony od zarzutu kolaboracji, ponadto uznano jego zasługi dla mieszkańców getta.

Praszkier wyemigrował do Izraela w 1949. W latach 70. XX w. skutecznie zaangażował się w sprowadzenie szczątków Chaima Natana Widawskiego do Izraela.

Życie prywatne

Matką Praszkiera była Chaja Estera Praszkier. Praszkier ożenił się w getcie w 1941 z Manią Milderman, a w sierpniu 1942 urodził się jego syn, Józef Naftali. Jego syn był jedynym dzieckiem urodzonym w Litzmannstadt Ghetto, które przeżyło Wielką Szperę, tj. wywózkę około 16,5 tys. dzieci i starców do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.

Baruch Praszkier spoczywa na cmentarzu Kirjat Sza’ul.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 22 Aug 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.