Augustyn Steffen

Polish linguist
The basics

Quick Facts

IntroPolish linguist
A.K.A.Augustin Steffen
A.K.A.Augustin Steffen
PlacesPoland
wasLinguist
Work fieldLiterature Social science
Gender
Male
Birth15 November 1901
Death15 November 1992 (aged 91 years)
Star signScorpio
The details

Biography

Augustyn Steffen (ur. 15 listopada 1901 w Unieszewie, zm. 15 listopada 1992 w Cavendish koło Londynu) – językoznawca, folklorysta, etnograf, działacz warmiński i żołnierz.

Życiorys

Urodził się w rodzinie Jana Steffena i Marty. Pochodził z zasiedziałej na Warmii rodziny chłopskiej, uczeń Kazimierza Nitscha i Jana Stanisława Bystronia. Ukończył kurs bankowości w 1922 w Poznaniu i odbył praktykę w miejscowych bankach oraz w Lubawie i Sztumie. Później został dyrektorem Banku Ludowego w Olsztynie. Był też sekretarzem Związku Polaków w Niemczech na okręg warmiński (1923). Zastępował Jana Baczewskiego w Polsko-Katolickim Towarzystwie Szkolnym na Warmię. Od 1924 kształcił się w gimnazjum w Poznaniu i w Olsztynie. Filologię klasyczną studiował na Uniwersytecie Poznańskim, a etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1930–1939 wielokrotnie przebywał na Warmii, w tym w dekanacie wartemborskim (barczewskim). W jego pracy naukowej służyli pomocą Franciszek Kwas ze Skajbot i Józef Olk z Leszna. Pomagała mu także Augustyna Wiewiorra z Bredynek. Augustyn Steffen przyczynił się znacznie do spisania rodzimego folkloru Ziemi Barczewskiej. W 1939 wyjechał do Rumunii, gdzie kontynuował studia. Pod koniec wojny jako ochotnik służył w Samodzielnej Brygadzie Karpackiej na Środkowym Wschodzie. Po wojnie wykładał na Uniwersytecie w Lund (Szwecja) potem w Londynie, gdzie do końca życia zajmował się pracą naukową. Współpracował z gazetą "Życie Młodzieży". W jego dorobku naukowym szczególne miejsce zajmują prace dotyczące Warmii, a zwłaszcza pionierskie, naukowe, publikacje zawierające bogatą literaturę ludową południowej Warmii.

Wydał wiele publikacji m.in.:

  • "Zbiór polskich pieśni ludowych z Warmii" (tom I-III) (1937);
  • "Opowiadania komiczne i podania z Warmii" (1938);
  • "Nasi poeci" (1935);
  • "50-lecie "Legendy Bałtyku" F. Nowowiejskiego" (1938);
  • "Uwagi o słownictwie warmińskim" (1939).

Wiele opracowań o tematyce warmińskiej zamieszczał w "Gazecie Olsztyńskiej" i w londyńskim „Przeglądzie Zachodnim”.

Bibliografia

  • Oracki T., "Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla, XIX i XX wieku" (do 1945 roku)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Feb 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.