Augustín Doležal

Slovak writer (1737-1802)
The basics

Quick Facts

IntroSlovak writer (1737-1802)
PlacesSlovakia
wasWriter
Work fieldLiterature
Gender
Male
Birth27 March 1737, Skalica, Skalica District, Trnava Region, Slovakia
Death21 March 1802Sučany, Martin District, Žilina Region, Slovak Socialist Republic (aged 65 years)
The details

Biography

Augustín Doležal (* 27. marec 1737, Skalica – † 21. marec 1802, Sučany) bol slovenský básnik, evanjelický kňaz a učiteľ.

Rodina

  • otec: Ján Doležal
  • matka: Alžbeta rod. Mandelíková

Životopis

Narodil sa v meštiansko-remeselníckej rodine a vzdelanie získaval v Necpaloch, Kremnici, Banskej Bystrici, Modre, Bratislave a niekoľko rokov študoval tiež na nemeckej univerzite v Altdorfe (od roku 1760). V roku 1762 pôsobil ako rektor v Necpaloch, v roku 1767 bol evanjelickým kazateľom v Hybiach a v roku 1783 v Sučanoch.

Tvorba

Literárne začal pôsobiť v Altdorfe, pod vplyvom osvietenských racionalistických prúdov. Venoval sa písaniu príležitostných latinských básní, rozlúčkových veršov a slávnostných rečí, ale taktiež publikoval články v časopise Staré noviny literního umění. Jeho diela majú často náboženský charakter a venuje sa v nich pálčivým témam súvekej teológie (dobro a zlo vo svete, viera a nevera, božia láskavosť a trest za hriech, nerovnosť muža a ženy a iné). Jeho tvorba mala dať ľuďom niečo náročnejšie na uvažovanie, než len náboženské piesne a modlitby. Svojim dielom však najmä vyzdvihol osobnú slobodu i tvorivé úsilie o zlepšovanie podmienok ľudského života a tiež vyzdvihol mnohé problémy osvietenského človeka.

Dielo

  • 1781 – Veselost rolí boží hybské pod rakouským skřivánkem, oslavná báseň pri príležitosti vydania Tolerančného patentu
  • 1791 – Pamětná celému světu tragoedia, veršovaná náboženská rozprava o Adamovi a Eve a ich synovi; vo svojej dobe bolo najväčšou tlačou vydanou veršovanou skladbou

Literatúra

  • Slovenský biografický slovník

Externé odkazy

  • OSUD VKMK – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.