Argira Zhechkova

Bulgarian teacher
The basics

Quick Facts

IntroBulgarian teacher
PlacesBulgaria
wasTeacher
Work fieldAcademia
Gender
Female
Birth20 July 1845, Sliven, Sliven Municipality, Sliven Province, Bulgaria
Death3 November 1941Sliven, Sliven Municipality, Sliven Province, Bulgaria (aged 96 years)
Star signCancer
Awards
Order of Civil Merit1906
The details

Biography

Аргира Димитрова Жечкова е българска просветна деятелка, общественичка и благодетелка.

Биография

Родена е на 20 юли 1845 г. в Сливен. Родът на майка ѝ произхожда от Украйна. Нейни учители са Сава Доброплодни, който препоръчва Аргира Жечкова да бъде изпратена в Руската империя и да продължи образованието си, но майка ѝ не позволява. След 1861 г. неин учител става Добри Чинтулов. От 1 май 1865 до 11 май 1867 г. е учителка в Девическото училище в Сливен. Всеки неделен ден урежда сказки за майките в училището, пред които изтъквала нуждата от образование за децата, говори им за длъжностите на майката и със своите полезни съвети допринеся тза умственото и общественото възпитание на жените в града. Провежда следобедни курсове за неграмотните девици, неходили на училище и да им даде практични напътствия за живота.

Основателка е на женското благотворително дружество „Майчина длъжност“ през 1869 г. До Освобождението дружеството развива многостранна дейност – просвета, национално свестяване, поучителни и назидателни сказки за майките и обучение на неграмотните девици.

През октомври 1874 г. гостува на братовчед си Михаил Колони в Букурещ. Там се запознава с Евлоги и Христо Георгиеви, Христо Ботев, Киряк Цанков, Никола Ценов и други. През 1876 г. става сподвижничка на тайните комитети на Васил Левски. Това я прави подозрителна за турската власт и е принудена да замине за Браила, където участва в събирането на средства за издръжка на пристигащите от Сърбия четници.

До 1883 г. е учителка в третокласното женско училище в Сливен. От 1883 до 1886 г. е главна учителка в Бургас, а през 1886 – 1887 г. е отново учителка в Сливен. През 1887 г. се омъжва за сливенски търговец Захария Жечков. Дарява на благотворителното дужество „Подслон“ 2000 златни лева и е негова председателка от 1908 до 1922 г. Председателка е и на Комитета на безплатните ученически трапезарии, на който дарява 1000 златни лева, членка е на дружеството „Червен кръст“ от 1903 до 1924 г. и редовна членка на женското благотворително дружество „Майчина длъжност“ от основаването му.

През август 1906 г. посещава Будапеща, Виена, Прага, Дрезден, Берлин, Париж и други градове в Европа. По инициативата на Сливенското женско благотворително дружество „Майчина длъжност“, на 30 юни 1935 г. се отбелязва в Сливен 90-годишниният ѝ юбилей и 70-годишната ѝ учителска и обществена дейност.

След Чирпанското земетресение на 14 април 1928 г., от името на сдружението „Майчина длъжност“, организира приемането на ученици от Чирпан в Сливен, като им осигурява подслон. Децата са настанени в по-заможни сливенски семейства, осигурява им се ученическа трапезария. Пострадалите от земетресението чирпански деца продължават успешно учебната 1927/28 година и всички я завършват успешно.

Поддържа връзки с писателите Тодор Влайков, Йордан Йовков, Добри Немиров, Антон Страшимиров и други. На 18 юни 1906 г. е наградена от цар Борис III с дамски кръст, втора степен на орден „За гражданска заслуга“.

Умира на 3 ноември 1941 г. в Сливен.

Община Сливен учредява награда „Аргира Жечкова“, която се присъжда на жена учител и общественик с принос за издигане престижа на учителската професия и доказани високи професионални умения, като преподавател и възпитател на младото поколение. Наградата „Аргира Жечкова“ е индивидуална и се връчва всяка година в навечерието на 24 май. Името на носителя на наградата „Аргира Жечкова“ се вписва в „Почетна книга на носителите наградите на Община Сливен“. Нейното име носи училището на Женския затвор в Сливен и улица в града.

Източници

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 13 Nov 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.