Antoni Nowotarski

architect
The basics

Quick Facts

Introarchitect
wasArchitect
Work fieldEngineering
Gender
Male
Birth24 April 1908, Sporysz
Death27 October 1988Zakopane (aged 80 years)
The details

Biography

Antoni Nowotarski (ur. 24 kwietnia 1908 w Sporyszu, zm. 27 października 1988 w Zakopanem) – polski architekt, grafik.

Życiorys

Syn Wojciecha Nowotarskiego i Marii z domu Janeczek. Po ukończeniu w 1920 szkoły ludowej kontynuował naukę w gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. W 1929 złożył egzamin dojrzałości wyjechał do Lwowa, gdzie studiował na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej. W 1934 uzyskał tytuł inżyniera budownictwa, a następnie został na macierzystym wydziale jako asystent. Po wkroczeniu Armii Czerwonej kontynuował pracę w Instytucie Politechnicznym, a po zajęciu Lwowa przez wojska hitlerowskie i zamknięciu uczelni pracował jako projektant w firmie Lukas. W 1942 został projektantem w Oddziale Budowlanym Generalnej Dyrekcji Monopoli. Dwa lata później przedostał się na Podhale i zamieszkał w Zakopanem. W 1945 rozpoczął pracę w Państwowej Szkole Przemysłu Drzewnego oraz w Państwowym Przedsiębiorstwie Budowniczym Podhale, gdzie w późniejszym czasie zajmował stanowisko dyrektora. Równocześnie piastował funkcję naczelnego inżyniera w Dyrekcji Inwestycji Miejskich oraz nauczał w Technikum Budowlanym. Należał do Sądecko-Podhalańskiego Oddziału SARP.

Twórczość

Antoni Nowotarski wspólnie z Włodzimierzem Buciem w 1937 uczestniczyli w konkursie na projekt gmachu Wydziału Mechanicznego Politechniki Lwowskiej, zajęli I miejsce i ich projekt został zrealizowany. Po 1945 łączył pracę zawodową z zawodem projektanta, stworzył liczne projekty domów mieszkalnych, kościołów i obiektów sakralnych oraz budynków użyteczności publicznej. Wygląd projektowanych budynków zależał od ich planowanej lokalizacji, Antoni Nowotarski był specjalistą od łączenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych z regionalnymi elementami architektonicznymi. Poza pracą architekta tworzył liczne grafiki przedstawiające zabudowę Podhala, Orawy, Spiszu, a także miejsc na całym świecie w których gościł jako turysta.

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 21 Aug 2019. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.