Antoni Choroba

Polski działacz na Śląsku
The basics

Quick Facts

IntroPolski działacz na Śląsku
PlacesPoland
Gender
Male
Birth20 February 1899, Gliwice, Poland
Star signPisces
The details

Biography

Antoni Choroba (ur. 20 lutego 1899 w Gliwicach, zm. 1 lipca 1987) – polski działacz plebiscytowy na Śląsku, powstaniec śląski, pocztowiec.

Pochodził z rodziny robotniczej. Uzyskał wykształcenie podstawowe i szybko rozpoczął pracę zarobkową; do 1918 zatrudniony był w fabryce drutu w Gliwicach. Po wojnie wstąpił do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, działał też w organizacjach kultury – był dyrygentem kółka śpiewaczego i organizatorem teatrów ludowych w powiecie gliwickim. Udzielał się jako agitator i działacz w okresie plebiscytowym, był zaprzysiężony w Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Walczył w drugim i trzecim powstaniu śląskim, w tym ostatnim w 3 baonie pułku zabrskiego pod dowództwem Pawła Cymsa.

W latach międzywojennych był urzędnikiem poczty katowickiej. W czasie wojny zorganizował komórkę konspiracyjną w Urzędzie Pocztowym w Katowicach, wykorzystywał schowki ambulansów pocztowych do przewozu prasy konspiracyjnej i nielegalnej korespondencji z Krakowa do Kielc, Gliwic i Opola. Ludzie Choroby monitorowali pocztę niemiecką i tak zdobyte informacje przekazywali polskim organom wywiadowczym, w dodatku opóźniali wysyłanie przesyłek lub też kradli i niszczyli je.

Po 1945 Choroba pracował jako naczelnik urzędu pocztowego w Gliwicach, potem jako umysłowy pracownik w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych.

Odznaczenia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Medam Niepodległości
  • Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi
  • Srebrny Krzyż Zasługi
  • Śląski Krzyż Powstańczy

Przypisy

Bibliografia

  • praca zbiorowa pod redakcją Jana Drabiny: Historia Gliwic. Muzeum w Gliwicach, Gliwice 1995
  • Elżbieta Trela, Antoni Choroba, w: Encyklopedia powstań śląskich (zespół redakcyjny Franciszek Hawranek, Aleksander Kwiatek, Wiesław Lesiuk, Michał Lis, Bolesław Reiner), Instytut Śląski w Opolu, Opole 1982, s. 72–73
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.