Antal Jancsovics

Conductor, music pedagogue
The basics

Quick Facts

IntroConductor, music pedagogue
PlacesHungary
isMusician Conductor Music educator
Work fieldAcademia Music
Gender
Male
Birth21 September 1937, Orosháza, Hungary
Age87 years
Star signVirgo
The details

Biography

Jancsovics Antal (Orosháza, 1937. szeptember 21. –) karmester, zenetanár.

Élete

Középfokú tanulmányait 1952 és ’56 között a győri Állami Zenekonzarvatóriumban végezte Barsi Ernő (hegedű), Gerentsér Márton (ütőhangszerek) és Halmos László (zeneszerzés) növendékeként. 1956-tól a budapesti Zeneakadémián Viski Jánosnál zeneszerzést tanult, a karmesterképzőt Kórodi András irányításával végezte. További tanulmányokat folytatott Weimarban és Leningrádban Arvīds Jansonsnál. Oklevelét 1963-ban szerezte meg.

Pályáját az Operaház korrepetitoraként kezdte. 1965–66-ban a MÁV Szimfonikus Zenekarának hegedűse, egyúttal a KISZ Központi Művészegyüttesének karmestere. 1966-ban a római Santa Cecilia Akadémia karmesterversenyén diplomát kapott. 1967-től a soproni zeneiskola, 1970-től a győri zeneművészeti szakközépiskola igazgatója. 1973-tól számos mű, főként Andreas Rauch alkotásainak közreadója volt a Zeneműkiadónál. Az 1970-es évek elején a Békéscsabai Szimfonikus Zenekar karmestereként komoly fejlődést ért el az együttesnél, 1975-ben vette át Sándor Jánostól a Győri Filharmonikus Zenekar művészeti vezetését. 1984-től a Magyar Néphadsereg Művészegyüttesének vezető karmestere. 1988-ban dirigensként tért vissza az Operaházba. 1991-tól a Zeneakadémia szegedi tagozata konzervatóriumának tanára, a győri és pécsi rokonszerverzetek zenekarának karmestere.

Számos hazai zenei szervezetben töltött be vezető tisztséget. Irányította a Népművelési Intézet felsőfokú karmesterképzőjét, a Kóta zenekari bizottságának alelnöke volt. Zenetörténeti kutatásokat folytatott magyar városok zenei életének múltjáról.

Díjai, elismerései

  • Szocialista kultúráért
  • 1987 – Liszt Ferenc-díj

Jegyzetek

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 26 Feb 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.