Anna Doukaina

Byzantine noblewoman
The basics

Quick Facts

IntroByzantine noblewoman
PlacesTurkey
isNoble
Work fieldRoyals
Gender
Female
Family
Mother:Maria of Bulgaria
Father:Andronikos Doukas
Siblings:Michael Doukas (protostrator) Constantine Doukas Stephanos Doukas John Doukas Irene Doukaina Theodora Doukaina
Spouse:George Palaiologos
The details

Biography

Анна Дукина (на средногръцки: Άννα Δούκαινα) е византийска аристократка от края на XI и началото на XII век, сестра на византийската императрица Ирина Дукина.

Анна Дукина е дъщеря на протовестиарий Андроник Дука и Мария. Бащата на Анна е племенник на император Константин X, а майка ѝ Мария е внучка на българския цар Иван Владислав. През 1078 г. сестра ѝ Ирина е омъжена за Алексий Комнин, който по този начин печели подкрепата на семейството ѝ в борбата за престола след абдикацията на Никифор III Вотаниат.

Анна е била омъжена за севаста Георги Палеолог, което е станало още преди възцаряването на зет ѝ – в Алексиада Анна Комнина разказва, че Георги Палеолог бил привлечен на страната на Алексий Комнин срещу император Никифор III, което станало благодарение на убежденията на съпругата му Анна и тъща му протовестиарисата Мария, която „имала корена на своя род в България“. Този пасаж от 'Алексиадата именно доказва произхода на съпругата на Палеолог от рода Дука и близкото ѝ родство със съпругата на Алексий I Комнин.

Анна Дукина и Георги Палеолог имат четирима сина:

  • Никифор Палеолог, севаст, дука на Солун през 1116 г.
  • Михаил, севаст
  • Алексий Палеолог, генерал при император Мануил II
  • Андроник Палеолог († 1115/18)

Паметта на Анна Дукина е почетена в поменика към типика на манастира „Кехаритомен“ и в този на манастира „Пантократор“. В първия документ е наречена с името Анна Дукина и е посочена като сестра на императрица Ирина, а в поменика на манастира „Пантократор“ е спомената като леля на император Йоан II Комнин и съпруга на севаста Георги Палеолог.

Бележки

Източници

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 02 Jan 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.