Andrzej Sitkowski

The basics

Quick Facts

PlacesPoland
Gender
Male
Religion:Latin church
Birth9 November 1928, Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Age96 years
Star signScorpio
Family
Mother:Helena Sitkowska
Education
University of Łódź
Awards
Righteous Among the Nations1995
The details

Biography

Andrzej Sitkowski ps. Sowa (ur. 9 listopada 1928) – polski brukarz, murarz, ekonomista i pisarz, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, Kawaler Medalu za Ofiarność i Odwagę, Krzyża Orderu Krzyża Niepodległości, członek Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego.

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

Andrzej Sitkowski urodził się 9 września 1928 r. jako syn Antoniego Sitkowskiego i Heleny z domu Domańskiej. Jego zmarły przed wybuchem II wojny światowej ojciec był wyższym oficerem policji, matka zaś z wykształcenia nauczycielką, jednak w czasie okupacji zajmowała się wychowaniem dzieci i prowadzeniem gospodarstwa domowego. Sitkowski ma młodszą siostrę Magdę. Rodzina początkowo mieszkała w Warszawie przy ul. Ciepłej, później w Boernerowie i na warszawskich Bielanach przy ul. Babickiej 5 (Obecnie ul. Cegłowska 15). Podczas okupacji jego matka przyjęła pod opiekę, na prośbę pianistki Cecylii Kozak, zagrożone prześladowaniem ze względu na korzenie żydowskie siostry Hadassę i Marion Kozak, znane też jako Jadwiga i Maria, a także ich matkę Bronisławę Kozak z domu Landau. Sitkowski pomagał w utrzymaniu ukrywanej trójki i swojej rodziny poprzez handlowanie octem, papierosami oraz rozpalanie ognia w piecach kaflowych. Równocześnie uczęszczał na tajne komplety oraz do obowiązkowej szkoły zawodowej ojców marianów na Bielanach, gdzie kształcił się w zawodzie brukarza i murarza. Na prośbę Bronisławy Kozak uczył jej córkę Hadassę czytać i pisać.

Udział w powstaniu warszawskim

Sitkowski wstąpił do Szarych Szeregów w 1943 r. i brał udział w powstaniu warszawskim, walcząc na Żoliborzu. Dostał stopień strzelca w II Obwodzie „Żywiciel” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Działał w zgrupowaniu „Żyrafa II” w plutonie osłony sztabu 227. Był wystawiony przez „Bojowe Szkoły” Szarych Szeregów („Szczury Kanałowe”). Po upadku powstania trafił do niewoli i został przetransportowany do Niemiec. Początkowo znalazł się w sowieckim obozie jenieckim, jednak później trafił do obozu alianckiego. Był jeńcem Stalagu XI A Altengrabow Kommando 274/1 Gatersleben. Następnie trafił do pracy w niemieckiej cukrowni w Gatersleben w Saksonii-Anhalt. Wówczas nawiązał kontakt z rodziną w Łodzi. Po wyzwoleniu przez amerykańskie wojsko udał się do Łodzi, gdzie spotkał się z matką i siostrą.

Losy powojenne

Po zakończeniu działań wojennych zamieszkał z rodziną w Łodzi. Został absolwentem studiów ekonomicznych, które rozpoczął w łódzkim oddziale Szkoły Głównej Handlowej, a zakończył na Uniwersytecie Łódzkim. W 1982 r. owdowiał, po czym w 1994 r. ponownie zawarł związek małżeński.

Po wojnie rodzina Kozaków, której udzielał pomocy podczas okupacji udała się na emigrację. Hadassa Kozak została historyczką w Nowym Jorku, natomiast Marion Kozak(inne języki) ukończyła studia historyczne na London School of Economics i jest aktywistką polityczną w Wielkiej Brytanii.

Publikacje

Odznaczenia

1 stycznia 1995 r. Andrzej Sitkowski został uhonorowany przez Jad Waszem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Razem z nim tytuł ten otrzymała jego matka, Helena Sitkowska. 11 września 2000 r. został odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę. 28 września 2015 r. został odznaczony Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości za wybitne zasługi w obronie niepodległości i suwerenności Państwa Polskiego.

Zobacz też

  • Historia Żydów w Polsce
  • Polska pomoc Żydom w czasie II wojny światowej
  • Zagłada Żydów na ziemiach polskich podczas okupacji niemieckiej

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 22 Oct 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.