Andrzej Gąsienica Daniel

Polish sportsperson and ski jumper
The basics

Quick Facts

IntroPolish sportsperson and ski jumper
A.K.A.Daniel Gąsienica
A.K.A.Daniel Gąsienica
PlacesPoland
wasAthlete Ski jumper
Work fieldSports
Gender
Male
Birth13 March 1932
Death31 August 1991 (aged 59 years)
The details

Biography

Andrzej Gąsienica Daniel (ur. 13 marca 1932 w Zakopanem, zm. 31 sierpnia 1991 tamże) – polski narciarz, skoczek narciarski, olimpijczyk z Cortiny d’Ampezzo 1956. Syn Antoniny, z domu Karpiel Chrobak i Andrzeja Gąsienicy Daniela, były rekordzista Polski w długości skoku. Brat Heleny, Józefa, Marii i Franciszka. Brał udział w wyścigach motocyklowych. Mistrz Sportu.

Przebieg kariery

Gąsienica Daniel początkowo uprawiał narciarstwo w klubie Wisła-Gwardia Zakopane. Podczas skoku prowadził szeroko narty, co przypominało obecny styl „V”. Jednym z jego osiągnięć było wówczas zdobycie Pucharu Karkonoszy.

W 1952 znalazł się w grupie sportowców, którzy mieli reprezentować Polskę na igrzyskach olimpijskich w Oslo, jako rezerwowy, ale z uwagi na kontuzję odniesioną na treningu nie wystąpił w zawodach. W 1955 zdobył złoty medal mistrzostw Polski, ex aeuqo z Antonim Wieczorkiem.

W 1956 zajął drugą pozycję w krajowych eliminacjach olimpijskich na Wielkiej Krokwi, za Romanem Gąsienicą-Sieczką. Na włoskiej olimpiadzie w pierwszej serii osiągnął 78 m i zajmował siódme miejsce. Podczas drugiej próby nie był skoncentrowany, spóźnił wybicie, wylądował na 74,5 m i spadł na 20. lokatę. W tym samym roku wziął jeszcze udział w próbie bicia rekordu Krokwi (wynosił on wówczas 88 m), którą zainicjował Stanisław Marusarz. Daniel wylądował na 92,5 m. W drugim skoku przeskoczył skocznię, osiągając 98 m, lecz podparł lądowanie. Rekordzistą, z rezultatem 93,5 m, został Gąsienica-Sieczka.

W 1957 polscy skoczkowie pojechali na zawody do Planicy. Konkurs w Jugosławii zwyciężył reprezentant NRD, Helmut Recknagel. Daniel ustanowił rekord Polski, skacząc 113,5 m. Zaraz potem pobił go Władysław Tajner. W jednym z kolejnych skoków, oddanym przy silnym wietrze, Daniel wylądował na głowie, doznając wstrząsu mózgu, pęknięcia obojczyka i wybicia barku. Rehabilitacja trwała pół roku.

W sezonie 1957/58 był trzeci w konkursie w Klingenthal. Na mistrzostwach Polski był 10. Wziął też udział w 6. Turnieju Czterech Skoczni, w którym uplasował się na 15. miejscu. Był też 4. w konkursie w Szczyrku, 2. w Davos, 3. w Zurychu, 7. w Harrachovie, a w Gstaad wygrał Puchar Marszałka Montgomerego, odbywający się w silnej, międzynarodowej obsadzie. Zajął też trzecie miejsce w Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. Mimo to, nie znalazł się w kadrze na mistrzostwa świata w Lahti. Na zakończenie sezonu wygrał konkurs w Planicy.

Wkrótce Daniel zmienił klub i przeniósł się do WKS Zakopane. Nie osiągał już wartościowych wyników, głównie ze względu na łatwo odnawiający się uraz barku i w 1961 zakończył karierę.

Mieszkał w Zakopanem na Krzeptówkach, miał córkę Barbarę. W latach 80. doznał jednostronnego paraliżu ciała. Często brakowało mu środków do życia. Zmarł w 1991, pochowany został na Nowym Cmentarzu.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

1956 Cortina d’Ampezzo20. miejsce

Starty A. Gąsienicy Daniela na igrzyskach olimpijskich – szczegółowo

MiejsceDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KKonkursSkok 1Skok 2NotaStrataZwycięzca
20.5 lutego1956 Cortina d’AmpezzoItalia K90K-90indywid.78,0 m74,5 m198,5 pkt37,5 pktAntti Hyvärinen

Turniej Czterech Skoczni

4. Turniej Czterech Skoczni
klas.
--17-?
6. Turniej Czterech Skoczni
klas.
1624122715

Mistrzostwa Polski

  • mistrz Polski: 1955

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.