Andrii Lynnychenko

Ukrainian and Russian philologist and teacher
The basics

Quick Facts

IntroUkrainian and Russian philologist and teacher
PlacesRussia
wasPhilologist Teacher
Work fieldAcademia Social science
Gender
Male
Birth21 November 1822, Kyiv, Ukraine
Death1888 (aged 65 years)
Star signScorpio
Family
Children:I. A. Linnichenko
Education
Imperial University of St. VladimirKyiv, Ukraine, Russian Empire(—1843)
Employers
Imperial University of St. VladimirKyiv, Ukraine, Russian Empire(1863—1877)
Fundukleev Women's GymnasiumKyiv, Ukraine
Kyiv, Ukraine, Russian Empire
Ministry of Defense buildingUkraine
Positions Held
docent(1863—1877)
adjunct professor(1863—)
Scientific-Secretary(1863—)
The details

Biography

Андрій Іванович Лінниченко (3 грудня 1822, Київ — 1888) — український історик літератури та педагог, дійсний статський радник. Доцент кафедри історії загальної літератури університету Святого Володимира, професор української словесності Ніжинського ліцею, начальник Фундуклеївської жіночої гімназії.

Біографія

Андрій Лінниченко народився в кінці 1822 у Київі в міщанській родині. Самостійно освоївши грамоту, навчався потім в парафіяльному училищі та Київській гімназії. Закінчивши гімназію в 1839 зі срібною медаллю, вступив до університету Святого Володимира на філософський факультет. У 1843, після закінчення університетського навчання, отримав медаль за твір на тему «De minis Romanorum» і ступінь кандидата філософського факультету.

Після закінчення університету Лінниченко був визначений молодшим учителем в Житомирську гімназію, але, розраховуючи на наукову кар'єру філолога-класика, залишився в Києві, зайнявши відкриту вакансію помічника бібліотекаря в університеті Святого Володимира. Надалі, проте, замість класичної філології за порадою викладачів університету він зосередився на російській мові і літературі, в 1845 захистивши дисертацію на ступінь магістра російської словесності по темі "Нарис розвитку найважливіших ідей вітчизняного мовознавства від виникнення вчених досліджень російської мови до затвердження їх на засадах порівняльно-історичної науки про мову ".

З серпня 1846 по 1853 Лінниченко займав посаду старшого вчителя історії в Першій київській гімназії, з 1851 року одночасно викладаючи російську словесність в Київському інституті шляхетних дівчат і в зразковому жіночому пансіоні. З 1853 по 1955 Лінниченко був професором російської словесності в Ніжинському ліцеї князя Безбородька, потім ставши ад'юнктом університету Святого Володимира по кафедрі російської словесності, де викладав теорію поезії і прози, а також історичну філологію російської мови.

У 1859 Лінниченко був затверджений на посаді начальника щойно відкритого на кошти І. І. Фундуклея училища для дівчат (надалі — Фундуклеївська жіноча гімназія). У 1863, після прийняття нового університетського статуту, в університеті Святого Володимира була заснована кафедра історії загальної літератури, і Лінниченко став доцентом цієї кафедри. У цей період він був також ад'юнктом університету і секретарем історико-філологічного факультету, поєднуючи всі ці пости з викладанням російської словесності в училище бідних дівчат графині Левашової та Володимирському Київському кадетському корпусі.

У 1864 Лінниченко був направлений за кордон для ознайомлення з творами образотворчого мистецтва, відвідавши музеї Німеччини, Італії і Франції. Після повернення, в грудні 1865 він був призначений на посаду завідувача діючим при університеті музеєм старожитностей; проте на відміну від попереднього завідувача, професійного історика і археолога Я. Я. Волошинського, істотно розвинув музей, Лінниченко грав на перших порах головним чином роль хранителя. Тільки в кінці 1860-х він виступив з проектом планомірного розвитку художньої експозііціі музею, яку розраховував зробити навчальною базою для викладання історії мистецтва. У 1866 його робота в Фундуклеївській гімназії була відзначена чином дійсного статського радника. В університеті Святого Володимира Лінниченко викладав аж до 1877 ще двічі займаючи пост доцента кафедри історії загальної літератури. Помер в 1888.

Публікації

Крім дисертації, серед опублікованих робіт Лінниченко були наступні:

  • Курс історії поезії для середніх навчальних закладів (Київ, 1861 двічі перевидано)
  • Огляд поетичної діяльності англійського романіста Чарльза Діккенса (Київ, 1866)
  • Карамзин, как преобразователь русского языка (Київ, 1867)
  • Журнальная деятельность И. А. Крылова (Київ, 1868)
  • Курс історії російської літератури для середніх навчальних закладів (Київ, кілька перевидань)

Примітки

  1. Доронина Н. В. Иностранная филология в Императорском университете Св. Владимира в XIX – начале XX ст. // Альманах современной науки и образования — Тамбов: Грамота, 2014. — вып. 3 (82). — С. 68. — ISSN 1993-5552
  2. М. Попов. Лінниченко Андрій Іванович // Русский биографический словарь : в 25 т. — СПб., 1914. — Т. 10 : Лабзина — Ляшенко. — С. 445—447. (рос.)
  3. М. Попов Андрій Лінниченко//Російський біографічний словник в 25 томах. — СПб., 1914. — Т. 10: Лабзіна — Ляшенко. — С. 445—447.

Посилання

  • ВТ-ЭСБЕ+ // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп.). — СПб., 1890—1907.
  • М. Попов. Лінниченко Андрій Іванович // Русский биографический словарь : в 25 т. — СПб., 1914. — Т. 10 : Лабзина — Ляшенко. — С. 445—447. (рос.)
  Словники та енциклопедії
  Словники та енциклопедії
Нормативний контроль
Нормативний контроль
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 18 Apr 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.