Andon Nikopit

Revolutionary from Ottoman Empire
The basics

Quick Facts

IntroRevolutionary from Ottoman Empire
PlacesOttoman Empire
isRevolutionary
Work fieldActivism Military
Gender
Male
BirthMacedonia, Ottoman Empire
DeathKotel, Bulgaria
The details

Biography

Андон Никопит е български учител и революционер, участник във Велчовата завера от 1835 година в Търново.

Биография

За личността на Андон Никопит се знае малко. Известно е, че е роден в Македония. Според Иван Радев, съдейки по годините на останалите съзаклятници от Велчовата завера, „трябва да предположим, че и Андон Никопит е роден поне в края на ХVIII в.“ Още като съвсем млад се преселва в Търново, където поолучава добро гръцко образование в училището при църквата „Света Богородица“. След провала на Велчовата завера е арестуван на 4 срещу 5 април 1835 година в Плаковския манастир заедно с Георги Мамарчев и хаджи Сергий Плаковски. Никопит е представен като слуга на Мамарчев и двамата са изпратени в Цариград, където като руски поданик Мамарчев е заточен в Кония. След застъпничеството на цариградския патриарх е освободен, учителства в гръцко училище в Цариград и до 1857 година се занимава с преводаческа дейност. След това учителства в Котел, Шумен и Горна Оряховица. Най-вероятно умира в Котел.

Вероятно на Андон Никопит е книгата „Свещен православен катехизис от Вернардаки", превод от гръцки, която Стефан П. Газиев издава през 1875 г. в Цариград. Антон Попстоилов отбелязва неговия превод на „Учение за децата“ и, позовавайки се на С. Роберт, говори за негова „Гръцко-българска граматика“ (вероятно идентична с „Детска енциклопедия. Преведе от гречески по болгарски Антоний Никопит“, 1850 година). За тази граматика говори и Петко Славейков в статията си „Андончо даскала“: „Зная само, че той е помагал и оправял гръцко-славенската граматика на Ивана Охридчанина“. Подготвя заедно с Анастас Гранитски „Буквар за малките деца“, издаден Цариград в 1849 година, от който не са запазени екземпляри.

Бележки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.