Alexandra Diveevskaya

основательница Дивеевской монашеской общины
The basics

Quick Facts

Introосновательница Дивеевской монашеской общины
A.K.A.Alexandra (Mel'gunova)
A.K.A.Alexandra (Mel'gunova)
Gender
Female
Religion:Orthodox christianity
Birth1729, Nizhny Novgorod Governorate
Death25 June 1789Serafimo-Diveyevsky Monastery (aged 60 years)
The details

Biography

Aleksandra, imię świeckie Agafia Siemionowna Mielgunowa (ur. w Riazaniu ok. 1729, zm. 13 czerwca 1789 w Diwiejewie) – święta mniszka prawosławna, założycielka monasteru w Diwiejewie.

Pochodziła z rodziny szlacheckiej. Wcześnie owdowiała i została sama z kilkuletnią córeczką. Wstąpiła do monasteru św. Flora w Kijowie, gdzie miała mieć widzenie Matki Bożej, która poleciła jej założenie nowego żeńskiego klasztoru. Udała się wówczas do monasteru w Sarowie, gdzie mnisi polecili jej wieś Osinowka koło Diwiejewa jako miejsce dla przyszłej wspólnoty monastycznej.

Aleksandra osiedliła się ostatecznie na plebanii cerkwi w Diwiejewie ok. 1765, po śmierci swojej córki i sprzedaży majątku rodzinnego. Cały uzyskany w ten sposób dochód przeznaczyła na budowę nowych świątyń, w tym głównego soboru monasteru w Sarowie. Sama przez dwadzieścia lat żyła samotnie na plebanii, wykonując prace fizyczne. Według wspomnień współczesnych była doskonale wykształcona, znała prawo kanoniczne Cerkwi, a także wyróżniała się dobrocią i chęcią pomocy wszystkim. Była uczennicą duchową starca Serafina z Sarowa.

W 1788 w Diwiejewie powstała nowa cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej. Za zgodą biskupa nowogrodzkiego mniszka Aleksandra zbudowała przy niej trzy cele dla kobiet, które postanowiły dołączyć do niej w nowym monasterze. Została przełożoną nowego klasztoru. Zmarła 13 czerwca 1789 i została pochowana w cerkwi w Diwiejewie. Jej relikwie są dziś w niej wystawione dla publicznego kultu.

Należy również ustanowionego w 2011 Soboru Świętych Kijowskich.

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 28 Sep 2019. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.