Aleksander Nawrat

Polski informatyk
The basics

Quick Facts

IntroPolski informatyk
PlacesPoland
isComputer scientist
Work fieldTechnology Science
Gender
Male
Education
Silesian University of Technology
The details

Biography

Aleksander Michał Nawrat (ur. 8 lipca 1970 w Zabrzu) – polski inżynier informatyk, profesor zwyczajny Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Życiorys

W roku 1990 ukończył Technikum Elektryczne przy Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Zabrzu. Następnie ukończył matematykę stosowaną na Wydziale Matematyczno-Fizycznym (1994) oraz informatykę (2000) na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. W latach 1994–1995 w ramach stypendium naukowego odbywał staże na University of Exeter w Wielkiej Brytanii. W roku 2000 rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, które ukończył z wyróżnieniem (2002) zdobywając stopień doktorski. W latach 2002–2010 zatrudniony na stanowisku adiunkta w Zakładzie Sterowania i Robotyki, Instytutu Automatyki na Politechnice Śląskiej. W 2010, po obronie pracy habilitacyjnej, otrzymał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

Jest pracownikiem Politechniki Śląskiej, z którą związany jest od 1990, aktualnie jako profesor w Instytucie Automatyki.

Był członkiem Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz członkiem Komisji ds. Programów Strategicznych. Wielokrotny kierownik projektów strategicznych realizowanych dla firm prywatnych oraz państwowych, finansowanych przez Unię Europejską. W latach 2016–2019 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Publikacje

Prof. Nawrat jest autorem lub współautorem kilkunastu zgłoszeń patentowych, 170 publikacji naukowych oraz recenzentem wielu renomowanych czasopism zagranicznych.

Nagrody i wyróżnienia

  • Brązowy Krzyż Zasługi (2013);
  • Brązowy Medal Za Zasługi dla Obronności Kraju (2013);
  • Krzyż oficerski Orderu Wynalazczości nadany przez Komisję Odznaczeń Belgii (2015).

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 18 Apr 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.