Aleksander Łempicki

Polish physicist
The basics

Quick Facts

IntroPolish physicist
PlacesPoland
wasScientist Physicist
Work fieldScience
Gender
Male
Birth26 January 1922
Death23 December 2007 (aged 85 years)
The details

Biography

Aleksander Adam Łempicki (ur. 26 stycznia 1922 w Warszawie, zm. 23 grudnia 2007 w Brookline, Massachusetts, USA) – fizyk i patriota. Mieszkał od 1955 do śmierci w Stanach Zjednoczonych, gdzie był profesorem na uniwersytecie Boston University, później prowadził własny laboratorium doświadczalny Alem Associates, w którym wiele studentów Uniwersytetu Toruńskiego pracowało i wykonywało swoje prace doktorskie w latach 1999-2007.

Młode lata

Jego ojciec Dominik Łempicki, przemysłowiec i kawaler maltański, oznaczony Order Virtuti Militari zginął w czasie oblężenia Warszawy 25-9-1939. Matka, Janina Czaplicka umarła w Stanach Zjednoczonych. Miał też młodszą siostrę Dorotę Łempicką która zginęła w Powstaniu warszawskim, była sanitariuszką w Batalionie Zośka.

W latach 1934-1939 był studentem w Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich w Rydzynie. Tam prof. Arkadiusz Piekara dał jemu inspirację zostania fizykiem. Już w Rydzynie wykonywał poważne doświadczenia, m.in. badał Promieniowanie kosmiczne. Maturę zdał na tajnych kompletach w Warszawie w 1940.

W 1940 wstąpił do konspiracji w ramach ZWZ, roznosząc tajną prasę. Potem wyjechał do kieleckiego do majątku kuzyna, gdzie studiował podręczniki fizyki. W latach 1943-1944 był bardzo czynny w walkach AK w Górach Świętokrzyskich w oddziałach prowadzonych przez Jana Piwnika (ps. Ponury) i Eugeniusza Kaszyńskiego (ps. Nurt). Służył jako goniec pomiędzy dowództwem i poszczególnymi oddziałami. Był też dowódcą grupy która wytropiła sprawcę masakry 19 osób na dworze w Zbydnowie i wykonała na nim wyrok. Używał pseudonimy "Howerla" i "Łukomski".

Włochy i Anglia

Po wkroczeniu wojsk sowieckich do środkowej Polski. został w marcu 1945 aresztowany przez funkcjonariusza UB w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wykorzystał moment, kiedy on i inni więźniowie byli prowadzeni na roboty przy torach kolejowych poprzez targ w mieście, żeby uciec. Dostał się to Krakowa gdzie Prof. Piekara go schował w swoim mieszkaniu. Po wyrobieniu dokumentów przedostał się przez Czechosłowację do 3 Armii amerykańskiej w Pilznie. Stamtąd przejechał się do Włoch w lipcu i wstąpił do Drugiego Korpusu. Wykorzystał swoją znajomość drogi ażeby organizować ściągnięcie rodzin oficerów Korpusu z Polski do Włoch. Nawet raz sam wrócił do Polski żeby osobiście przeprowadzić żonę jednego wysokiego oficera z Częstochowy do Ankony. Następnie wpisał się na uniwersytet w Rzymie. Ale na jesieni 1946 Drugi Korpus został przeniesiony do Anglii na demobilizację.

Łempicki nie znał angielskiego, więc zaczął rutynę uczenia każdego dnia 25 słów i zwrotów wybranych dowolnie z gazety. Już dostatecznie się nauczył aby móc wpisać się ma uniwersytet Imperial College of Science and Technology w Londynie. Równocześnie pracował w laboratoriach badawczych EMI (firma która w owym czasie rozwijała telewizję kolorową). W 1949 uzyskał dyplom Bachelor of Science, a w 1952 dyplom magisterski.

Kariera w Ameryce

Łempicki dążył do tego żeby móc wyjechać do USA. Firma Sylvania Electric, w Bayside na Long Island, koło Nowego Jorku zaoferowała mu pracę na bazie opublikowanych jego referatów. Ale ambasada amerykańska w Londynie odmówiła mu wizy sądząc że jest komunistą. Dostał listy popierające jego starania od generała Andersa i kilku innych wybitnych osobistości i ostatecznie wizę dostał. W 1955 przyjechał do Nowego Jorku z żoną Niną Weiss i szybko się urządził w swojej nowej posadzie. W 1960 na krótko wrócił do Londynu żeby obronić rozprawę doktorską i otrzymać dyplom Doctor of Science.

U Sylvania (później przekształcony na GTE) rozwijał bogatą działalność naukową w dziedzinach elektroluminescencji i zastosowaniu fosforów w telewizji kolorowej, a w wczesnych latach 60. pracował z laserami. Był współodkrywcą lasera cieczowego. 1964-1972 Dr. Łempicki był szefem najpierw Grupy Fizyki Kwantowej a potem Laboratorium ElektronOptyki.

W 1983 dostał pozycję Profesora Badań w Boston University. W 1989 założył własną firmę badawczą "ALEM Associates" dla zastosowania wyników badań do problemów praktycznych. W 2000 opuścił uniwersytet ażeby cały czas poświęcić tej pracy, zwłaszcza dla stworzenia nowych materiałów ceramicznych z zastosowaniem m.in. w tomografii komputerowej.

Już od 1980s odnowił bliską współpracę z profesorem Piekarą w Polsce i zaczął współpracę z Uniwersytetem Toruńskim i dawał pracę dla studentów w swoim laboratorium.

Dr. Łempicki napisał albo był współautorem ponad 180 opublikowanych referatów i 20 patentów. Był Fellow American Physical Society i American Optical Society.

Przypisy

Bibliografia

  • książka "Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich w Rydzynie 1928-1939 – Wychowawcy i Wychowankowie" – Jan Bohdan Glinski, Warszawa 2005 (strony 172-173).
  • Film "Alexander Lempicki" produkcji Videofilm, Brooklyn, NY (T.Jagninski) – 2005
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.