Aleksandar Kraev

Bulgarian opera singer
The basics

Quick Facts

IntroBulgarian opera singer
PlacesBulgaria
wasSinger Opera singer
Work fieldMusic
Gender
Male
Instruments:Voice
Birth1 May 1885, Omurtag, Bulgaria
Death24 August 1958Sofia, Bulgaria (aged 73 years)
Star signTaurus
The details

Biography

Александър Иванов Краев е български оперен певец – баритон. Той е дългогодишен радетел за създаване на оперно дружество в Пловдив.

Биография

Роден е в Осман пазар, днес Омуртаг. Като ученик във Варненската гимназия Краев се учи да свири на цигулка и пее в градския хор, дирижиран от Добри Христов. През 1907 година постъпва в Музикално-драматичното училище при Московското филхармонично дружество и успешно го завършва.

На 4 март 1911 година дебютира в Българската оперна дружба, София, в ролята на Деспот Слав в операта „Борислав“. Остава в трупата до 1917 година, като междувременно изпълнява редица водещи баритонови партии. Продължава със специализация в Германия и успешно изпълнява ролите на Амонасро в „Аида“ и Ескамилио в „Кармен“ на сцената на Берлинската кралска опера.

След завръщането си в България, през 1920 година, Краев прави първи опит за създаване на оперен театър в Пловдив. Началото на основаната и ръководена от него „Художествена опера“ е поставено на 15 април 1920 година с операта „Тахир беговица“, а втората постановка е на оперетата „Царицата на чардаша“. Скоро след това обаче Художествената опера е разформирована поради материални затруднения.

През 1925 Краев отново изнася в Берлин множество концерти заедно със съпругата си – оперната певица Мария Цариградска-Краева. В програмите на турнето им са включени арии и дуети от опери, песни от български, немски и руски композитори. През 1928 Краев концертира и пее във Виенската и в Люблянската опера. През 1932 К. концертира в Париж, Нанси, Страсбург. Лондон, а по-късно пак в Любляна, Загреб, Белград и Букурещ.

През 1936 Александър Краев отново образува в Пловдив самодейна оперна трупа, подготвя и изнася многократно операта „Тахир беговица“. Поради липса на средства трупата пак се разформирова. През 1939 К. за трети път става директор-режисьор на оперен театър в Пловдив, наречен този път „Пловдивска областна опера“, който изнася българската опера „Биляна“ от Йосиф Йосифов, в която играе ролята на Горския цар. Под негово ръководство са проведени редица оперни концерти и спектакли в Пловдив и други близки градове.

През 1945 с образуваната към Областния комитет на ОФ оперна трупа Александър Краев поставя българската опера „Гергана“. След създаването на Държавното музикално училище в града той бива привлечен като вокален педагог. Освен това организира и курсове, предназначени предимно за певци-самодейци.

Носител е на орден „Кирил и Методий“ I степен.

Роли в опери

Александър Краев изпълнява множество роли в опери, сред които:

  • Слав в „Борислав“ на маестро Георги Атанасов (1911);
  • Амонасро в „Аида“ на Верди (1914),
  • Тахир бег в „Тахир беговица“ на Димитър Хаджигеоргиев (1914);
  • Алфио в „Селска чест“ на Маскани (1914);
  • Валентин във „Фауст“ на Шарл Гуно (1915);
  • Силвио и Тонио в „Палячо“ на Руджиеро Леонкавало (1915);
  • Ескамилио в „Кармен“ на Бизе (1921);
  • Марсел в „Бохем“ на Пучини (1923),
  • Шарплес в „Мадам Бътерфлай“ на Пучини (1924);
  • Фигаро в „Севилският бръснар“ на Росини (1923);
  • Владислав в „Далибор“ на Бедржих Сметана (1924);
  • Евгений Онегин в едноименната опера на Чайковски (1924), и др.

Източници

  • Енциклопедия на българската музикална култура. София, Издателство на БАН, 1967. с. 282.

Външни препратки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 25 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.