Agnieszka Jankowska-Marzec

An art historian from Poland
The basics

Quick Facts

IntroAn art historian from Poland
PlacesPoland
isAcademic Historian Art historian
Work fieldEducation Social science
Gender
Female
Birth1970
Age55 years
Education
Jagiellonian UniversityKraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland
Employers
Jan Matejko Academy of Fine Arts in KrakowKraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland
The details

Biography

Agnieszka Jankowska-Marzec – polska historyczka sztuki, nauczycielka akademicka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kuratorka i krytyczka sztuki.

Życiorys

Agnieszka Jankowska-Marzec jest absolwentką Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2007 uzyskała stopień naukowy doktora w Instytucie Etnologii i Antropologii UJ na podstawie rozprawy "Chłopomania" – etnografia i malarstwo o tematyce huculskiej napisanej pod kierunkiem Piotra Kowalskiego.

W 1994 roku została zatrudniona w Międzywydziałowej Katedrze Historii i Teorii Sztuki krakowskiej ASP. Od 2019 jest zatrudniona na stanowisku adiunkta na Wydziale Grafiki ASP. Od roku 2008 wykłada na Podyplomowych Studiach Rynek Sztuki i Antyków w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Jest trzykrotną stypendystką Fundacji Lanckorońskich z Brzezia (2001 w Wiedniu, 2005 i 2016 w Londynie).

Agnieszka Jankowska-Marzec pracuje jako kuratorka i organizatorka wystaw. Realizowała swoje projekty m.in. w Instytucie Polskim w Budapeszcie, MeetFactory w Pradze, Art Agendzie Novej, galerii Widna, Otwartej Pracowni i BWA w Tarnowie. Wystawa "Czarno na białym 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych", zrealizowana w Muzeum Narodowym w Krakowie, której była kuratorką, otrzymała wyróżnienie "Marka Radia Kraków". Jest członkinią Stowarzyszenia Historyków Sztuki i sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), a w latach 2015–2017 była członkinią zarządu AICA.

W 2019 roku współpracowała z Małopolskim Instytutem Kultury (portal internetowy Wirtualne Muzea Małopolski). Czterokrotnie przewodniczyła jury konkursowemu wybierającemu najlepszą wystawę Krakersa-Cracow Gallery Weekend: konkurs 2000+/ Cracow Art. Week konkurs: 3000+ (edycja 2017, 2018, 2019, 2020). Stała współpracowniczka magazynu „Contemporary Lynx”. Wraz z Anną Stankiewicz i Martyną Nowicką jest autorką projektu „Pracownie do wglądu”.

Publikowała w czasopismach, katalogach wystaw i monografiach książkowych. Jest autorką sześćdziesięciu tekstów o charakterze popularnym i naukowym, głównie poświęconych sztuce XX wieku i sztuce współczesnej związanych z krakowską ASP.

Nagrody, wyróżnienia

Za książkę Między etnografią a sztuką. Mitologizacja Hucułów i Huculszczyzny w kulturze polskiej XIX i XX wieku otrzymała nagrodę w kategorii dzieła krajowe podczas XXI edycji Nagród Przeglądu Wschodniego 2013.

Publikacje

  • Architektura wzruszeniowa Włodzimierza Gruszczyńskieg (1999, wspólnie z Tomaszem Węcławowiczem, ISBN 83-909094-8-0)
  • Między etnografią a sztuką: mitologizacja Hucułów i Huculszczyzny w kulturze polskiej XIX i XX wieku (2013, ISBN 978-83-242-2219-3)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 27 Nov 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.