Adolf Frick

Przemysłowiec, piwowar, działacz społeczny
The basics

Quick Facts

IntroPrzemysłowiec, piwowar, działacz społeczny
PlacesPoland
wasIndustrialist Brewer Activist Social activist
Work fieldActivism Business
Gender
Male
Birth6 March 1846, Radom, Masovian Voivodeship, Poland
Death20 June 1891Lublin, Lublin Voivodeship, Poland (aged 45 years)
Star signPisces
The details

Biography

Adolf Frick (ur. 6 marca 1846 w Radomiu, zm. 20 czerwca 1891 w Lublinie) – polski przemysłowiec, piwowar i działacz społeczny, w okresie aktywności zawodowej związany z Lublinem, pochodzenia niemieckiego.

Życiorys

Urodził się w Radomiu. Wywodził się z rodziny protestanckiej pochodzenia niemieckiego. Ukończył radomskie gimnazjum, a następnie studia na Wydziale Prawa i Administracji Szkoły Głównej Warszawskiej.

Po studiach przeniósł się do Lublina. Z jego inicjatywy w 1884 powstała Kasa Pożyczkowa Przemysłowców Lubelskich (obecnie w jej budynku mieści się Grand Hotel Lublinianka). Była to największa spółdzielnia oszczędnościowo-kredytowa w Lublinie, obejmująca 40% wszystkich obrotów kredytowych w mieście. Instytucja ta udzielała kredytów inwestycyjnych i obrotowych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Był także współorganizatorem lubelskiej Resursy Kupieckiej (1881) i Towarzystwa Kredytowego miasta Lublina (1885), udzielającego kredytów hipotecznych (w latach 1885–1890 był dyrektorem tego Towarzystwa). Zabiegał o założenie Państwowej Szkoły Realnej i wodociągów w Lublinie. W czasie wystawy rolniczo-przemysłowej w Warszawie w 1885 współfinansował budowę pawilonu, w którym prezentował się przemysł lubelski.

W 1884 z inicjatywy braci Adolfa i Juliusza Fricków założona została w Lublinie spółka udziałowa „Teatr Lubelski”, która przyczyniła się do budowy gmachu teatru, wzniesionego w latach 1884–1886 (obecnie mieści się w nim Teatr im. Juliusza Osterwy).

Wraz z bratem Juliuszem prowadził w Lublinie browar parowy „A. i J. Frick”. Przedsiębiorstwo działało od 1869 i wyrabiało piwo bawarskie oraz porter. Po śmierci Adolfa browar został przejęty przez braci Augusta Karola i Juliusza Rudolfa Vetterów i włączony do ich przedsiębiorstwa (Browar Vetterów).

Zmarł w 1891 w Lublinie. Został pochowany na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Lipowej w Lublinie.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 31 Jul 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.