Adam Przybysz

The basics

Quick Facts

isPainter Artist Sculptor
Work fieldArts
Gender
Male
Birth1950
Age75 years
The details

Biography

Adam Przybysz (ur. 1950) – polski plastyk, rzeźbiarz, medalier i malarz.

Życiorys

Jego krewnym był Adam Płaza, żołnierz NSZ Samodzielnego Batalionu Operacyjny „Zuch” Antoniego Żubryda. Adam Przybysz ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu z 1969. W szkolnej klasie jego wychowawczynią była Anna Jenke. Jako statysta grał w polskich produkcjach filmowych (wraz z nim kaskader Krzysztof Fus). Po powrocie do rodzinnego Sanoka był kwatermistrzem w Komendzie Hufca ZHP. Jako plastyka pracował w Sanockiej Fabryce Autobusów „Autosan” od 1972, a także w Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska i w Sanockim Domu Kultury, działającym w budynku przy ul. Adama Mickiewicza 24 oraz w Zakładzie Przemysłu Gumowego „Stomil” od 1977.

Od końca XX wieku rozpoczął samodzielną działalność, w ramach której podjął się pracy rzeźbiarskiej, malarskiej (w tym ikon), rysowniczej i projektowaniem. Był autorem ilustracji do książek: „Lewiatan Królowej Bony” oraz „Legendy krośnieńskie” Jana Tulika, „Bajeczki babci Łucji ” Łucji Cichockiej i „Tajemnice Soliny” Henryka Nicponia.

Współpracował z Zespołem Tańca Ludowego „Sanok”, prowadzonym przez Janusza Podkula oraz Zespołem Pieśni i Tańca oraz Kapelą Ludową „Bukowianie” z Bukowska prowadzoną przez Piotra Przybosia. Został członkiem Stowarzyszenia „Karpaty”.

W wyborach samorządowych w 2014 bez powodzenia kandydował do Rady Miasta Sanoka z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Alicji Wosik „Rozwój”.

Adam Przybysz jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Twórczość

  • Pomnik 2. Czechosłowackiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Nowosielcach.
  • Ławeczka Józefa Szwejka w Sanoku odsłonięta 6 czerwca 2003 na uulicy 3 Maja w Sanoku.
  • Ławeczki Józefa Szwejka i Zagłoby w Szczytnej.
  • Figura tołhaja w Orelcu.
  • Rzeźba Sokolnika zrywającego łańcuchy niewoli umieszczonego we wnęce fasady Gmachu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku przy ulicy Mickiewicza 13, odsłonięta w 11 listopada 2003 roku.
  • Pomnik Zdzisława Beksińskiego, odsłonięty 19 maja 2012 roku znajdujący się na sanockim rynku przed kamienicą przy ul. Rynek 14.
  • Rzeźba „Dziewczynka w deszczu” (także jako „Dziewczynka parasolem”), w listopadzie 2004 umieszczona w fontannie na Placu Miast Partnerskich w Sanoku.
  • Pomnik Władysława Jagiełły w Mrzygłodzie z 2010.
  • Tablica pamiątkowa honorująca trzech żołnierzy NSZ straconych w publicznych egzekucjach w Sanoku 24 maja i 4 czerwca 1946, chor. Henryka Książka oraz Władysława Kudlika i Władysława Skwarca; odsłonięta 4 czerwca 2014 na fasadzie kamienicy przy ulicy Rynek 20 przylegającej do kościoła Franciszkanów w Sanoku.
  • Pomnik upamiętniający śmierć kilkudziesięciu osób w płomieniach wskutek wybuchu materiałów palnych na terenie sanockiej fabryki gumy 2 sierpnia 1944, odsłonięty 14 czerwca 2014 przy ulicy Dworcowej.

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Feb 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.